Reginele au pierdut o ” coroana ” ! ! !

6

Reginele voleiului din Romania , Metal Galati au pierdut asatzi la Botosani in sala Elisabeta Lipa  ,  cu 2-3 meciul din semifinalele Cupei Romaniei la volei . Dupa un meci dramatic , ” metalistele ” au pierdut dreptul  de a accede in finala competitiei .  Dupa 3 ani de suprematie in Cupa Romaniei   ” reginele ” pierd sansa de a-si apara trofeul castigat in luna Aprilie la Constanta in fata celor de la Dinamo  .

Primul set a fost castigat de fetele de la Constanta cu 25-22 . Sextetul folosit de ” magicianul ” Terzici in acest set a fost :

2. Milena Sadurek , 4 Veronica Gomez , 5 Nneka , 14. Jelena Alajbeg , 12. Mira Golubovic , 15 Olga Toko ( capitan ) , 11. Suzana Cebic -libero , a mai intrat 13. Sabina Miclea

Setul 2 a fost castigat de “regine ” cu acelasi scor 25-22 . Echipa folosita de Zoran terzici fiind :
  2. Milena Sadurek , 4 Veronica Gomez , 18. Olga Toko , 14.  Jelena Alajbeg ,12. Mira Golubovic , 11Suzana Cebic – libero  . Au mai evoluat : 7. Alexandra Trica si 17. Daiana Muresan

Setul 3 castigat tot de ” regine ” , cu 25-18 a fost la discretia ” metalistelor ” jucatoarele folosite de Terzici fiind : 2. Sadulek , 5. Nneka , 12 Golubovic , 16 Alajbeg , 4. Gomez , 18 Toko , 11. Cebic – libero

Setul 4 a fost pierdut de galatence cu 23-25 , reginele pierzand ocazia de a castiga setul si meciul  , astfel s-a ajuns in setul 5 la tie-break . Echipa folosita : 2. Sadulek , 5. Nneka , 12 Golubovic , 16 Alajbeg , 4. Gomez , 18 Toko , 9. Sonia Borovinesk , 11. Cebic – libero ,

In setul 5 , metalistele au avut mingie de meci la scorul 14-13 . Sansa nu a fost fructificata de metaliste , constantencele egaland la 14 si apoi castigand urmatoarele 2 servicii si automat setul si meciul .

La CSV Tomis 2004 Constanta au evoluat si fostele jucatoare de la Metal ,croata  Katarina Barun ( jucatoarea care s-a accidentat grav sezonul trecut la meciul cu CSU Gaz Targu Mures ) si Ioana Pristavu ( campiona cu Metal Galati in sezoanele 2007-2008 si 2008-2009 )

Pentru ” regine ” urmeaza meciul de acasa de Sambata 24 Octombrie  , cel ami probabil de de la ora 18.00 in sala Siderugistul  in compania fetelor de la IOR Bucuresti . Prima ocazie pentru revansa in fata constantencelor este programata la Galati ,  in etapa 1 a returului pe 9 Ianuarie 2010 .

Mult succes echipei CSV Volei 2004 Tomis Constanta in finala de maine contra celor de la Dinamo Bucuresti .