CSU Medicina Targu Mures , U Oncos Cluj Napoca – CSU Metal Galati 1-6

3
Campioanele de la Metal Galati , au castigat cele doua meciuri disputate in acest sfarsit de sapatamana de la Targu Mures si  Cluj Napoca  , meciuri in care a pierdut doar un set !

Meciul cu Medicina Targu Mures conta pentru etapa a 15 a diviziei A1 de volei feminin . Pentru ca tot se aflau “prin preajma” campioianele au mai disputat un meci si cu nou promovata U Oncos Cluj Napoca , meci care conteaza pentru etapa a 17 a diviziei A1  . Cele doua  adversare nu au putu sa puna probleme campionelor decat un set .La Targu Mures , metalistele au lasat un set , dupa ce au condus cu 1-0 metalistele au fost egalate de “mediciniste” .  Cu cele doua victorii , campioanele revin acolo unde le este locul , pe prima treapta a podimului , cu 30 de puncte , 14 victorii , 2 infrangeri , 43 de seturi castigate , 13 seturi  pierdute . Metalistele sunt pe primul loc , cu un meci in plus , fata de celelate doua contracandidate la titlu , CSV Tomis 2004 Constanta si Dinamo Romprest Bucuresti .

Etapa viitoare , intrun meci care conteaza pentru etapa a 16 a , campioanle vor intalni acasa , rivala  din ultimii ani Dinamo Bucuresti , in tur la Bucuresti , metalistele au castigat cu 3-0 ( 25-21 , 25-23,25-22 )