Play off 12 ? Poate saptamana viitoare !

2
Campioana Romaniei a fost invinsa astazi cu 0-3  in etapa a 4 a  a CEV Indesit Champions League meciul cu rusoaicele de la Zarechie Odintsovo . Desi au inceput foarte bine meciul la primul time-out tehnic metalistele conduceau cu 8-3 , iar la al doilea conduceau cu 16-13 , metalistele au fost nevoite sa se declare invinse la final . Cea mai importanta faza a primului set a fost la 18-15 pentru Metal cand Nneka a reusit un as dar arbitrul principal a ” inchis ochii ” la acea faza si a dat mingea afara ! De aici rusoaicele au prins curajk si la final si-au adjudecat setul cu 25-21 .
  Setul al doilea a fost la discretia rusoaicelor care au condus in permanenta 8-4 ,  16-11 , 21-18  iar la finalul setului scorul a fost : 25-20
  Setul trei a fost mai echilibrat metalistele dand senzatia ca pot rasturna meciul din nou  cum au facut “acasa” la Buzau . Rusoaicele au condus cu 8-7 si 16-15 la timpii de odihna tehnici , s-a ajuns la 19-19 , Milena Sadurek a jucat-o nepermis de mult pe Olga Tocko care a prins o zi foatre slaba , foarte multe atacuri in blocaj , foarte multe atacuri afara din partea Olgai iar rusoaicele cu facut 21-19 dupa care 25-21
  Metalistele au jucat in formula : Milena Sadurek – Nneka , Jelena Alajbeg , Veronica Gomez , Olga Tocko , Mira Golubovici , Suzana Cebic -libero . Pe parcursul meiului au mai intrat : Daiana Muresan si Alexandra Trica . Antrenor : Branko Kovacevici

Marele absent al meciului a fost surprinzator ” magicianul ”  Zoran Terzici care a ramas acasa din cauza unei raceli ! In schimb pe teren a fost prezenta venezueleanca Veronica Gomez cea care sufera de hernie de disc si a jucat cu infiltratii .
  Duminica de la ora 17.00 la Galati va veni vicecampioana Romaniei CSV Tomis 2004 Constanta in prima etapa a returului a diviziei A1 . Metalistele trebuie sa se revanseze in fata celor care au invins de 2 ori campioanele in acest sezon
  In CEV Indesit Champions League metalistele vor primi ” acasa ” sapatamana viitoare , Miercuri 13.01.2010 ,   vizita celor de la Asystel Novara . Metalistele au nevoie de vicotrie pentru a acede in play-off 12 . Daca nu vor invinge in unul din cele 2 meciuri ramase , metalistele se mai pot califica doar datorita jocului rezultatelor !