Handbal masculin : Universitatea Galati a trecut fara probleme de CSM Focsani !

8
Programat la o ora si intro zi gresit alese ( la Galati e “traditie” in a juca la ore si in zile greu accesibile pentru suporteri) ,  meciul de handbal din cadrul diviziei A de handbal masculin dintre Universitatea Galati si CSM Focsani a reusti sa starnga in sala Siderurgistul , la ora 15.30 ,  aproape 100 de spectatori . Liderul seriei A , divizia A de handbal masculin Universitaea Galati , a trecut fara probleme de echipa de handbal a judetulul vecin  CSM Focsani . Galatenii au castigat meciul fara a se intrebuinta prea mult , au fost la conducerea jocului pe tot parcursul lui cu o singura exceptie in minutul 12 cele doua echipe au fost la egalitate 5-5 . Scorul final arata un rezultat mai strans (25-22) decat a fost jocul ia acest lucru a fost posibil pentru ca pe fianlul meciului galateni au jucat cateva minute in inferioritate numerica !

Evolutia scorului in prima repriza a fost : min 5 :2-1 ,min 10 :5-3 , min 15 : 7-5 ,min 20 : 9-5, min 25 :10-5 min 25 , 13-8 min 30  . In repriza a doau evolutia scorului a fost : min 30: 13-8 , min 35:15-9 , min 40: 17-12 , min 45 : 20-15 , min 50:22-18, min 55: 25-21 , min 60 25-22 .

Cu aceasta victorie Universitatea Galati , ajunge la 20 de puncte si isi confirma titulatura de lider autoritar in seria A a diviziei A. Etapa viitoare studentii se vor deplasa la Iasi unde vor juca cu Politehnica Iasi echipa de pe locul 3 , singura echipa care mai poate spera sa incurce Universitatea in drumul spre barajul de promovare in liga nationala . Pe locul 2 se afla satelitul echipei de liga nationala Universitatea 2 Bucovina Suceava .