Meci istoric fara istoric !

7
Campioanele Romaniei , Metal Galati au pierdut astazi 0-3,  primul meci din play off 12 CEV Indesit Champions League contra campioanelor Turciei , Fenerbahce Acibaden Istambul , echipa care a pierdut doar 2 seturi in faza grupelor ! Exilate la Buzau pentru a juca in liga de elita a voleiului european , campioanele au reusut sa faca o figura frumoasa in fata campioanei Turciei .
Meciul a inceput  sub semnul echilibrului ,cele doua echipe aflandu-se la egalitate 3-3 , 5-5 dar pana la primul timp de odihna tehnic , Fenerbahce peria conducerea 5-8 . Turcoaicele  cu Frauke Dirickx la coordnare si cu  Ekaterina Gamova ( Ekaterina cea mare 2,02m!)  si Natasa Osmokrovicin forma , se aseaza la conducera meciului si pana la finalul setului nu fac concesii in fata galatencelor care reusesc sa ajunga la punctul 21 la finalul setului . Evolutia scorului in set 3-3, 5-5 , 5-8, 6-9,7-12,9-13,11-15,12-16,15-16,15-18,15-19,16-21,17-24,20-24,21-25.
Partea a doua a dublei istorice , se joaca in aceiasi nota ca si prima , cu Fenerbahce mereu la conducere si cu campioanele de la Metal biciuite de pe margine de “magicianul” Zoran Terzici pregatite de riposta in fata turcoaicelor . Un lucru inedit s-a intamplat in setul secund , libero-ul metalistelor Suzana Cebic reuseste un punct pentru Metal la o greseala a turcoaicelor .Evolutia scorului : 1-1,2-3,4-8,4-10,6-12,8-13,10-16,12-16(punct Cebic !) ,14-19,15-20,16-22,18-22,20-22,21-24,23-25 .Setul trei este total la discrtetia oaspetelor care au castigat setul la 10 puncte diferenta desi Metalul a inceput mai bine setul dar pe final au cedat intiativa .Evolutia punctelor in setul 3 : 0-1, 1-1, 3-2,4-2,5-6,7-7,7-8,8-9,9-12,11-14,11-112-18,12-20,14-23,15-25.
Cea mai buna jucatoare de la Metal a fost Olga Tocko care a reusit 16 puncte (din cele 54  puncte castigate de Metal in acest meci) iar la Fenerbahce cele mai multe puncte au fost aduse de Ekaterina Gamova 23 de puncte .
Pentru CSU Metal Galati au evoluat : Sabina Miclea , Nneka, Jelena Alajbeg, Olga Tocko, Mira Golubovic,Daiana Muresan ,Suzana Cebic .De la campioane au lipsit : Milena Sadurek si Veronica Gomez , din diferite motive , acidentari “si altele “
Fenerbahce : Frauke Dirickx, Seda Tokatilogu , Ekaterina Gamova , Cigdem Rasna ,Natasa Osmokrovic,Eda Erdem ,Nihan Yeldan  -libero.
Fenerbahce castiga cu 3-0 un meci istoric pentru voleiul din Romania si mai are nevoie de doar un set la Istambul pentru a merge mai departe in fazele superioare ale ligii campionilor , in timp ce CSU Metal Galati face istorie la a doua participare in liga campionilor , indeplinindu-si obiectivul de a acede in cele mai bune 12 echipe in CEV Indesit Champions League .Evolutia metalistelor in acest meci este de toata lauda daca luam in considerare si diferenta imensa dintre bugetele celor doua echipe si de interesul comunitatilor de unde provin cele doua campioane  pentru volei.