Futsal : United surclasata de Concordia !

12
In etapa a 20 a ligii 1 de futsal,(ultimul meci de acasa din sezonul regulat)United Galati a primit pe terern propriu replica viceliderului ligii 1 de futsal Concordia Chiajna.Partida a inceput cu un gest frumos al jucatorilor de la United , care au oferit flori doamnelor si domnsioarelor prezente in numar destul de mare la sala. Meciul din sala Siderurgistul a fost specatculos si a incantat numerosul public prezent la sala. In prima repriza legiunea romano-portugheza-braziliana de la Chiajna a defilat pe parchetul salii Siderurgistul iar la pauza tabela de marcaj indica un 0-4 , ingrijorator pentru United.Raportul greselilor in prima repriza a fost 5-2 in “favoarea” United. In futsal la 6 greseli se acorda lovitura de la 10 metri.
In partea a doua a meciului , United iese mai motivata de la cabine si acest lucru se vede si pe tabela de marcaj.Primii care marcheaza in repriza a doua sunt baietii de la United care au inscris prin Viorel Cojoc, in minutul 23 pritr-un sut de la aproape 15 metri.Dupa primul gol marcat United forteza iar in minutul 27, “ilfoveanul” Iqe , comite hent in propria suprafata de pedeapsa si se acorda lovitura de la 6 metri iar Iqe primeste cartonas rosu si este eliminat. Lovitura de la 6 metri este transformata fara probleme de capitanul Bogdan Dima si scorul se face 2-5.In minutul 30 Papleaca Daniel inscrie golul de 3-5 pentru United dar peste 4 minute in minutul 34 Chiajna inchide tabela la 3-6.Pana la final ar mai fi de consemnat faptul ca in minutul 36 , United acumuleza cea de a sasea greseala din repriza si se dicteaza automat lovitura de la 10 metri dar lovitura a fost aparata de portarul United,Alexandru Tanasila.La partida din acesta seara au asistat ~ 300 de spectatori.Dupa 18 etape United este pe locul 5 in liga 1de futsal si este calificata in play-off-ul ligii 1 de futsal.
Urmatorul meci , United il va juca Miercuri 17 Martie in Cupa Romaniei la Focsani cu CSM din localitate de la ora 18.00.Obiectivul United in acest sezon in Cupa Romaniei este acedera in finala competitiei.In liga 1 United va juca pe 28 Martie la Targu Mures cu City’us, meciul de la Targu Mures va fi ultimul din sezonul regulat din liga 1 de futsal pentru United.