Hc Otelul a rupt “blestemul” meciurilor pierdute acasa !

6
07.11.2009 este data la care Hc Otelul obtinea ultima victorie acasa in liga nationala feminina de handbal, cand invingea Tomis Constanta.Blestemul celor cinci meciuri pierdute acasa a fost “rupt”astazi cand fetele de la Hc Otelul au reusit sa invinga Univeritatea Resita , nu fara emotii .Noul antrenor al Hc Otelul , Liviu Paraschiv a debutat cu brio in fata propriilor suporteri dupa ce debutul la echipa a fost cu o infrangerea la Baia Mare .Hc Otelul si Universitatea Resita au oferit un meci echilibrat ,asatzi in fata unui public “amortit” probabil dupa cele 5 infrangeri consecutive de acasa.
Otelsitele s-au aflat la conducerea meciului pe toata durata patidei ,  la pauza Hc Otelul conducea cu cu 16-12. Emotiile in ceea ce priveste victoria au fost in repriza a doua cand cele doua echipoe s-au aflat la egalitate in trei randuri 18-18,19-19 ,20-20  evolutia scorului in cele doua reprize : min5 :3-0;min10: 4-1,min15:5-3,min 20: 10-6 ,min25: 14-9,min30: 16-12 pauza, repr a 2 a : min 35:18-17,min40:18-18,min45:21-20,min50:25-21,min 55:28-24 ,min 60: 32-28.Cea mai buna marcatoare pentru Hc Otelul a fost Catalina Cioaric cu 11 goluri (acelasi ca si numarul ei de pe tricou ) .
Dupa victoria de astazi Hc Otelul acumileaza 14 puncte si isi consolideaza pozitia a 9a , distantantandu-se de echipe de la locul 10 adversarele de astazi Universitatea Resita la 3 puncte. Etapa viitoare Hc Otelul va evolua tot acasa Sambata 13 martie cu echipa de pe locul 7.

Pentru Hc Otelul au evoluat astazi : Georgiana Stoleru -Nicoleta Iacob,Nicoleta Tudor,Daciana Curteam,Mariccia Trandafir,Adriana Tacalie si Georgeta Grigore,Delia Marginean si Andera Plolocoser. Antrenori : Liviu Paraschiv si Dinu Cojocaru.