Campioanele trei victorii din trei !Metal-Stiinta 3-1!(25-16, 25-19, 15-25, 25-11)

0
Campioanele au terminat cu trei victorii din trei, meciurile din turneul de acasa invingand astazi cu 3-1 Stiinta Bacau.Meciul cu Stiinta Bacau a reprezentat pentru majoritatea componentelor Metal Galati daca nu chiar toate, probabil ultimul joc “acasa”din acest sezon, din sezonul viitor nu se stie cine si daca va mai continua la Galati nu se stie nici daca echipa va mai activa din sezonul viitor.Metalistele au inceput mai decise meciul si au luat repede avans hotarator in deciderea castigatoarei setului.Au condus pe rand cu 7-2,9-4,11-5,12-7,14-10,16-11,20-12,22-14,25-16.
Actul doi al meciului incepe tot cu campioanele la conducere care au condus cu 3-0.Stiinta a revenit in joc pana la 3-3.Pana la primul timp de odihna campioanele revin in joc 8-4.Dupa timpul de odihna bacauancele revin la 9-6,si apoi egaleaza 10-10.Pana  la cel de al doilea timp de odihna metalistele se distanteaza la 16-13 pentru ca finalul de set sa le aprtina in totalitate18-14,20-16,22-19,25-19.
Setul trei reprezinta sincopa meciului pentru metaliste,cu 2-0 pe tabela si cu un public care astepta sa inceapa fiesta de dupa meci campioanele au inceput relaxat setul.Inceputul setului este echilibrat 2-2,4-4,5-5,6-6,7-7,8-8, dupa care cedeaza initiativa si Stiinta se distanteaza incet dar sigur pe tabela 10-14,10-16,13-19,14-20,15-21,15-25.
Cel de al patrulea set la meciului avea sa fie si ultimul,bine mustruluite de pe margine de Zoran Terzici campioanele icep mult mai bine setul patru fata de precedentul si conduc cu 2-0,10-4,14-5,16-6,17-7,19-8,21-8,22-9,24-10,25-11 si fiesta poate sa inceapa in sala Siderurgistul titlul cu numarul patru este tot mai aproape de Galati.Si in acest meci s-au evidentiat de la Metal serviciile Jelenei Alajbeg,trasoarele Olgai Tocko,blocajele Daianei Muresan si Mirei Golubovici,pasele Sabinei Miclea si receptie Suzanei Cebic.De la Stiinta Bacau s-a evidentiat Nicoleta Manu libero-ul ehcipei nationale.
Zoran Terzici a folosit in acest meci toate senioarele avute la dispozitie, iar meciul a fost inceput cu : Sabina Miclea,Daiana Muresan,Nneka,Olga Tocko(cpt),Mira Golubovici,Jelena Alagbeg-Suzana Cebic -libero.Au mai intart pentru a intari preluarea Alexandra Trica si pentru a intari blocajele Sonja Borovinesk.Stiinta Bacau a evoluat in formula:Poisciuk,Chivorchian,Anghel,Purice,Herlea,Iosef,Manu-libero.A mai intrat Truta (cpt)
Turenul 4 si ultimul se va desfasura la Bucuresti,metalistele sunt pe primul loc si au prima optiune la castigarea tilului cu numarul 4.Spectatori : ~400
In sala Siderurgistul astazi s-a mai jucat CSV Tomis Constanta-Dinamo Romprest Bucuresti 3-0.