DEZAMAGITOR,Tomis-Metal 3-0(25-13,25-20,25-11) ! ! !

8
Campioanele au avut in aceasta seara o evolutie execrabila in ultimul meci din turneul de la Constanta contra gazdelor de la CSV Tomis 2004 Constanta.Metalistele au fost de nereconoscut in meciul de astazi, gresind copilareste atat pe faza de atac cat si pe faza de aparare.Servicii aut(Nneka,Sabina Miclea,Jelena Alajbeg)preluari incredibil de slabe,nesincronizari intre ridicator si tragator cam asa a fost cel mai slab joc din acest sezon al campioanelor.Meciul de astazi constitue o premiera pentru CSU Metal Galati,campioanele pierzand in premiera doua meciuri consecutive !
Primul punct in meci a fost castigat de campioane cand “sirenele”conduceau deja cu 6-0!dupa care campioanele s-au apropiat la 7-4,constantencele castigau punct dupa punct in timp ce campioanele castigau cate un punct sporadic.14-7,16-7,18-7,19-7,20-8,21-9,21-11,22-13,25-13 a fost evolutia incredibila a scorului in primul set.Cel de al doilea set incepe mai echilibrat 1-1,2-2,dar cu campioanele la conducere pana la 6-7, dupa care constantencele se instaleaza la conducerea jocului si conduc rand pe rand cu 9-7,12-8,13-9,15-11,16-13,17-14,18-15,19-16,20-17,22-18,23-19,24-20,25-20 constantencele castigand setul doi la o diferenta rezonabila,setul doi fiind singurul set in care campioanele au aratat ca sunt pe parchetul salii din Constanta
In ultimul act al meciului cand asteptam revenirea campioanelor pe fondul unui joc mai bun in setul doi,campioanele dezamagesc si mai tare si il pierd si pe acesta fara drept de apel 11-25!Constanta a condus de la inceput pana la sfarsit campioanele neputand macar sa le faca pe “sirene”sa tremure putin pentru victorie.2-0,2-1,6-1,6-2,8-3,13-4,13-7,18-8,19-9,22-10,24-11,25-11.
Pentru campioane au evoluat astazi:Sabina Miclea,Nneka,Jelena Alajbeg,Daiana Muresan,Olga Tocko,Mira Golubovic-Suzana Cebic-libero si Alexandra Trica.Singura jucatoare care s-a ridicat la statutul de campioana de la Metal a fost astazi capitanul Olga Tocko si o sclipire scurta la serviciu a avut in setul doi Jelena Alajbeg.
Aceasta infrangere a  campioanelor permite constantecelor sa reintre in lupta pentru titlu.Dupa doua din patru turnee CSU Metal Galati este pe primul loc la egalitate cu Dinamo Bucuresti cu 20 de puncte,pe 3 este CSV Tomis Constanta cu 19 puncte iar pe locul 4 este Stiinta Bacau cu 13 puncte
Urmatorul turneu este programat intre 16 si 18 Aprilie in sala Siderurgistul cu campioanele in postura de gazde.Campioanele cu Zoran Terzici pe banca nu au pierdut nici un meci acasa de aproape 4 ani asa ca Vineri,Sambata si Duminica sunt sanse mari sa vedem trei victorii metaliste si detasarea in fruntea clasamentului.