Fotbal liga a III a : Si plouati si batuti!Fc Otelul II-CF Braila 0-1(0-0)

6
Astazi pe stadionul”Siderurrgistul”,pe o ploaie marunta si sacaitoare a patra echipa de fotbal a galatiului a intalnit echipa fanion a judetului vecin CF Braila.Micii otelari au reusit sa tina piept liderului seriei 80 de minute cand reduta condusa de Marian Carja a cedat si a permis brailenilor sa inscrie singurul gol al partidei.Meciul cu CF Braila a fost unul de angajament iar echipa care a atacat mai mult a reusit si a castigat.Dupa o prima repriza echilibrata in care ocaziile de a marca au alternat la ambele porti in partea a doua a meciului terenul s-a “inclinat” spre poarta dinspre stadionul “Otelul” (poarta FC Otelul II)iar Gabriel Abraham a fost nevoit sa scoata mingea din plasa in minutul 80 dupa o balba colectiva a apararii galatene..In partea a doua otelarii au ajuns foarte rar la poarta adversa,cea mai mare ocazie de a marca a avuto Nikolici care a ratat singur cu portarul.Ultimul sfert de ora otelarii l-au jucat cu un om mai putin Ginghina  fiind eliminat pentru doua cartobnase galbene,primul cartonas luat dupa un hent comis aiurea la o centrare la care nu a ajuns a pus mana iar al doilea dupa un fault.Cel mai bun jucator al Fc Otelul II a fost Marian Carja care a jucat astazi fundas centreal,pana acum el evoluand in partea dreapta a apararii Otelului I sau Otelului II .Dupa 25 de etape Fc Otelul II etse pe locul 11 cu 30 de puncte la 5 puncte de primul loc care duce in liga a IV a.
Celelalte echipe din liga a IIIa din Galati,nu au activat in acesta etapa,iar Fcm Dunarea a si castigat cu 3-0 meciul cu CS Gura Humorului.Aceste puncte permit Fcm Dunarea II sa se distanteze la 3 puncte de ultimul loc.Fcm Dunarea II este pe locul 15 cu 18 puncte.Politehnica a stat.In clasament Poli este pe locul 7 cu 35 de puncte.
Etapa viitoare,Fc Otelul II se va deplasa la echipa de pe locul 2 CS Panciu,Fcm Dunarea II va juca derby-ul codaselor cu Sporting II Vaslui la Vaslui iar Politehnica va juca acasa cu Politehnica II Iasi.