Fotbal liga a IIIa:Studentii au castigat derby-ul galatiului!Otelul II ploaie de goluri!

6
Asa cum era de asteptat Politehnica a castigat derby-ul galatiului invingand cu 3-1 cenusareasa echipelor galatene din liga a IIIa Fcm Dunarea II Galati.Studentii au dominat meciul si si-au asigurat victoria din prima parte a jocului,ei conducand la pauza cu 3-0.Partea a doua a meciului s-a jucat cu “micii dunareni” cautand macar golul de onoare iar acesta a venit in minutul 90.
Primul gol a fost marcat de Chiriac in minutul 15 acesta trimitand mingea in poarta singur din 6 metri.Studentii si-au dublat avantajul in minutl 25 prin Velicu,iar golul trei a venit din gheata aceluiasi Chiriac care a trimis mingea in poarta singur din centrul apararii visatoare a Fcm Dunarea II.Dupa pauza,Fcm Dunarea II iese mai hotarata sa regleze situatia pe inexistenta tabela de marcaj dar se lovesc de zidul aprarii lui Puiu Antohi.Golul de onoare avea sa vina in ultimul minut de joc cand Marius Neculai a inscris cu un sut din afara careului.
Catea sute de metri mai la Est de stadionul Dunarea pe stadionul Siderurgistul,Fc Otelul II a facut scorul etapei cu Cetatea Targu Neamt.Dupa o perioada de seceta de goluri 4 etape cu un singur gol marcat astazi satelitul Fc Otelul a facut scorul etapei in liga a IIIa toate cele 6 serii.Pentru Fc Otelul au marcat Razvan Ochirosii in minutul 36,Iulian Negoescu in minutul 44,Cristian Frunza in minutul 67,Cosmin Blanaru in minutele 73 si 80 si Bogdan Tache in minutul 90.
Dupa rezultatele de astazi Politehnica este cea mai bine clasata echipa din Galati din liga a IIIa ,studentii ocupand locul 6 cu 41 de puncte si au un final linistit de campioant fara pretentii de promovare si fara grijile retrogradarii.Fc Otelul II dupa victoria de astazi a urcat pana pe locul 11 si se distanteaza la 4 puncte de primul loc care duce in liga a IV Galati.Fcm Dunarea II aproape sigur va reveni in liga a IVa ,acum ei ocupand locul 15 cu 19 puncte,iar distanta pana la primul loc salvator este de 13 puncte.
Etapa viitoare Politehnica va juca acasa cu Rapid CFR Suceava,Fc Otelul II se va deplasa la Focsani unde va juca cu CSM ,iar Fcm Dunarea II va juca la Bacau cu Willy.