Geru ……dar meritat !Metal-Dinamo 3-1 !(18-25,25-12,25-23,25-23)

14
Sala de volei a complexului”Siderurgistul” a fost luata cu asalt de fanii voleiului din Galati si nu numai inca de la primul meci al zilei dintre CSV Tomis 2004 Constanta si Stinta Bacau castigat de “sirene” cu 3-0.Meciul vedeta al zilei intre Metal si Dinamo a stat sub semnul echilibrului dar castig de cauza la final au avut campioanele care s-au impus cu 3-1.Campioanele au inceput mai greu meciul si au cedat primul set 18-25.Dinamovistele au condus pe toata durata setului,0-3,1-4,5-6,6-8,9-12, campioanele au echilibrat tabela la 12-12,dar pe final de set campioanele cedeaza si Dinamo isi adjudeca primul set cu 25-18.
Setul doi al meciului a inceput cu campioanele evoluand diametral opus fata de primul set si au luat un avans hotarator inca de la inceputul setului,la primul timp de odihna tehnic era 8-1 pentru campioane.Pana la finalul setului campioanele defileaza 10-1,14-5,16-8,19-9,20-10,22-10,25-12.
Actul al treilea este echilibrat dinamovistele incep mai bine si conduc cu 2-0,6-3,8-7.De la 8-7 campioanele echilibreaza disputa si tabela indica 10-10,12-12.Dinamovistele prieau din nou initativa si hotarte in asi adjudeca setul al doilea,15-18,17-20,21-23.Insa Olga Tocko si colegele ei nu sunt de acord si incet dar sigur castiga punct dupa punct si mai intai egaleaza situatia pe tabela 23-23,dupa care impinse de la spate de un public superb resusesc sa castige setul cu 25-23.Metalul conducea la seturi cu 2-1.In pauza dintrre seturi finatatorul dinamovist,Marian Stefan face ce stie el mai bine circ si sfarseste prina  parasi sala in fluieraturile si huduielile intregii sali.
Setul patru este inceput din nou mai bine de dinamoviste care conduc cu 1-0,2-1.Campioanele echilibreaza balanta 2-2,dupa care se instaleaza la conducerea jocului si conduc cu 4-2,5-4,10-8,14-9,16-11,17-15,19-16.Finalul este palpitant Dinamo se apropie amenitator de Metal 21-19,23-21.Campioanele obtin prima mingie de meci la 24-21 rateaza prima sansa de a inchide meciul,rateaza si urmatoarele doua sanse,Zoran Terzici,solicita timp de odihna iar tactica da roade urmatoarul punct este adjudecat de campioane care inving dinamovistele cu 3-1.La partida a asistat si comandantul clubului Dinamo,Elisabeta Lipa aceasta fiind insotita de sefa DJ Sport Galati Maria Magdalena Irincu.
Campioanele mai fac un pas important catre titlul cu numarul 4,iar maine vor intalni Stiinta Bacau.
Csu Metal Galati a jucat astazi in formula :Sabina Miclea,Daiana Muresan,Nneka,Jelena Alajbeg,Olga Tocko(cpt),Mira Golubovici -Suzana Cebici (libero). Au mai intrat Alexandra Trica si Sonja Borovinsek.