Handbal feminin:Hc Otelul egala cu Hcm Roman !

4
Aproape 200 de oameni au asistat astazi la parida de handbal dintre Hc Otelul si Hcm Roman.Partida a fost atractiva si echilibrata cu Hcm Roman la conducere si cu Hc Otelul in urmarire.Hc Otelul putea la fel de bine sa castige acest meci daca fructificau sansele de a marca din 7 m sau din contraatac.Partida a inceput cu Hc Otelul la conducere care au condus cu 3-2,4-3,dupa care romascancele s-au instalat la carma jocului si u condus 4-5,5-6,6-7,8-9,9-11,iar la pauza echipa prof Cornel Badulescu conducea Hc Otelul cu 11-13.
Dupa pauza  nemtencele sunt primle care marcheaza la fel ca in prima repriza, Hc Otelul egaleaza la 13 prin golurile dacianei Curtea si Adriana Tacalie,aceiasi Adriana Tacalie rateaza desprinderea Hc Otelul pe contraatac,Hcm Roman este la conducerea jocului iar Hc Otelul,vine din spate.Cele doua echipe s-au aflat la egalitate 14-14,17-17(minutul47),18-18.Hc Otelul se desprinde pe tabela de marcaj  pe final  in minutul 51 20-18,21-19,Hcm Roman egaleaza la 21,Adriana Tacalie marcheaza pentru 22-21,Roxana Mazur egaleaza prin unua din multele aruncari de la 7m,Hcm Roman preia conducerea 22-23,Adriana Tacalie egaleaza 23-23.La acest scor prof Cornel Badulesc solicita time-out, cu 17 secunde inainte de final Hcm Roman are o aruncare de la 9 m irosita in uralele celor prezenti astazi la sala Siderurgistul
In acesta partida echipa din Roman a beneficiat de 12 aruncari de la 7m , din care 11 au fost fructificate de Roxana Mazur,iar majoritatea au fost obtinute la plonjoanele Marinelei Gherman.
Pentru Hc Otelul au evoluat astazi : Georgiana Martin-Stoleru,Andrea Polocoser,Nicoleta Tudor,Catalina Cioaric,Adriana Tacalie,Daciana Curtean,Maricica Trandafir,Nicoleta IacobTatiana Alifanova si Georgeta Grigore.Marcatoarele Hc Otelul in acest meci au fost Nicoleta Tudor 6 goluri,Catalina Cioaric 5goluri(4 din 7m),Adriana Tacalie 4 goluri,Maricica Trandafir 2 goluri,Tatiana Alifanova,Georgeta Grigore si Nicoleta Iacob 1 gol.Acesta este primul meci egal din acest sezon al Hc Otelul.
Etapa viitoare,Sambata 17 Aprilie, Hc Otelul va juca la Buzau cu Hcm din localitate.