Victorie si salvare de la retrogradare!Fcm Dunarea -Fc Dinamo II 4-2

9
Fcm Dunarea Galati a trecut astazi pe teren propriu de Dinamo II cu 4-2 si si-au asigurat prezenta in viitorul sezon al ligii a IIa de fotbal.Victoria de astazi s-a “nascut” greu gafele impardonabile ale dunarenilor au dat din nou emotii spectatorilor si oficialilor Fcm Dunarea.Dinamo II a deschis scorul dupa o noua gafa marac Fcm Dunarea in minutul 3 Cristea incerca sa trimita mingea lui Mindileac pe traseu se infiltreaza un dinamovist si acesta din coltul caruelui de 6 m impinge mingea in poarta 0-1.Cateva minute mai tarziu dupa marcarea golului dinamovistul Dumitrescu scapa singur spre poarta ,Marin marian il faulteaza pe acesta din pozitie de ultim aparator si arbitrul ii arata cartonasul rosu.Egalarea vine in minutul 21 cand Enache inscrie cu capul.Fcm Dunarea se desprinde in minutul 54 cand acelasi Ionut Enache transforma o lovitura libera de la 20 de metri.In minutul 56 se face 3-1 salvatorul de la meciul cu Fc Botosani ,Adrian Pribac trimite peste portarul dinamovist.In minutul 68 Dinamo II marcheaza din lovitura de la 11m dupa ce Emil Cristian il faulteaza in careu.Emotiile sut rispite pe final de meci (min 87) cand George Carjan inscrie pentru 4-2 .
Victoria de astazi consfiinteste salvarea de la retrogradare a Fcm Dunarea Galati care acumuleaza 39 de puncte si se indeparteaza la 7 puncte,cu 2 etape inainte de final de depunctata Gloria Buzau care ramane la cota 32 de puncte..Etapa viitoare Fcm Dunarea Galati va juca ultimul meci din deplasare din sezonul 2009-2010 la Bacau contra Fcm-ului,echipa care a oferit surpriza de pana acum a etapei trecand de Sageata Stejaru cu 2-0.In ultima etapa a ligii a IIa Fcm Dunarea Galati va juca pe teren propriu cu Sageata Stejaru.