Victorie pe canicula!Fcm Dunarea -Sageata Stejaru 2-1

3
Caldura mare astazi la Galati la ora disputarii meciului dintre Fcm Duanrea si Sageata Stejaru,tabela de marcaj care nu arata scorul dar ne indica temperatura indica 35 de grade la umbra!Pe o asa caldura cele doua echipe au incercat sa ofere ceva fotbal si”spectacol”celor aproape 80 de spectatori prezenti astazi pe stadionul Dunarea,spectatori”refugiati”in mare parte in peluaza Sud a stadionului pentru ca acolo era umbra.Primul gol al meciului a fost marcat de Stelian Cucu in minutul 35 din lovitura de la 11m.La paua se intra cu avantajul minim al Fcm Dunarea 1-0.Dupa pauza Sageata cauta egalarea preseaza iar in minutul 35 Dobrea scapa singur pe partea stanga intra in careu suteaza la coltul lung al lui Mindileac si inscrie.Fcm Dunarea nu se multumeste cu egalul si impinge jocul spre poarta tulcenilor.Cioinac si Pribac irosec sanse de a marca, dar golul victoriei vine din gheata aceluiasi Cucu tot din lovitura de la 11m in minutul 80 dupa ce fostul otelar Decebal Gheara il faulteaza in careu pe Vali Munteanu.Daca in prima parte a returului numaram cu jind etapele de cand Fcm Dunarea nu mai castigase un meci de aceasta data numaram cu bucurie etapele de cand Fcm Dunarea nu a mai pierdut un meci si anume de 6 etape,ultima infrangere dateaza din 8 Mai cand Sportul Studentesc castiga in ultimul minut meciul cu Fcm Dunarea.Victoria de astazzi este cea de a 5 a consecutiva pentru Fcm Dunarea(doua din victorii fiind obtinute la masa verde).Fcm Dunarea Galati termina sezonul 2009-2010 al ligii a IIa seria I,pe locul 11 cu 45 de puncte 13 victorii 6 meciuri egale,15 infrangeri,37goluri marcate,39 primite,iar sezonul viitor speram la o evolutie mai convingatoare pentru Fcm Dunarea Galati,in care sa nu mai fie emotii in ceea ce priveste mentinerea in esalonul secund al fotbalului din Romania.