Galatenii joaca in Cupa Romaniei

5
Astazi de la ora 17.30 se disputa prima faza nationala a Cupei Romaniei Timisoareana.In acesta faza a competitiei vor participa o parte din echipele de liga a III a si castigatoarele competitiei la nivel judetean.Din Galati vor participa echipele : Politehnica Galati(locul 8 in liga a IIIa),Fc Otelul II(locul 10 in liga a IIIa),Fcm Dunarea II(locul 14 in liga a IIIa) si Avantul Vanatori castigatoarea fazei judetene Galati a competitiei.Meciurle echipelor galatene sunt urmatoarele:

Viitorul Homocea(liga a IVa Vrancea)-Politehnica Galati:echipa din Vrancea a castigat dreptul de a juca cu Poli dupa ce in finala judeteana Vrancea a trecut de Amicii Gugesti cu 1-0.Meciul din judetul Vrancea va fi condus de o brigada ploiesteana compusa din Oprea Ovidiu Petru,asistat la cele doua linii de Banu Lucian Gabriel si NiţăAdrian.                                                                          Avantul Vanatori-Fcm Dunarea II Galati-derby-ul judetului Galati aduce fata in fata echipele care fac rocada in liga a IIIa-liga a IVa Galati.Avantul Vanatori au promovat in liga a IIIa in timp ce Fcm Dunarea II a retrogradat in liga a IVa Galati.Partida de la Vanatori va fi condusa la centru de Ionaşcu Laurenţiu din Buzău iar la cele doua linii vor fi Marchidanu Marius Cristian si Brătianu Marius Sorin ambii din Brăila.                                                                            Viitorul Ianca(Braila,liga a IIIa)-Fc Otelul II Galati-satelitul echipei de liga I are o misiune mai facila in aceasta faza a competitiei adversarul “micilor otelari” a retrogradat in liga a IVa Braila dupa ce sezonul trecut a ocupat locul 16 in seria a IIa a ligii a IIIa.Arbitrii meciului de la Ianca vor fi:Chiriazic Victor din Tulcea,Midvichi Alexandru-Tulcea si Danciu Florin Mihai-Focşani.Meciurile se disputa intr-o singura mansa in sistem eliminatoriu.In caz de egalitate dupa 90 de minute se va proceda la prelungiri (două reprize a câte 15 minute) şi, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare din punctul de pedeapsă.