Rugby: Ploaie de eseuri pe “Municipal”

16
Stadionul “Municipal” a gazduit astazi cu incepere de la ora 12.00 ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon al diviziei A al echipei de rugby a orasului nostru Colegiul TehnicTraian Vuia(CTTV,foto tricouri albastre).Adversari au fost rugbistii de la Callatis Mangalia echipa de pe locul doi in seria Est a diviziei A.Meciul dintre cele doua echipe a inceput furtunos, CTTV are lovitura de start a meciului si la prima faza a meciului reuseste sa inscrie primul eseu al meciului,era minutul 1 si CTTV conduceau deja Callatis cu 5-0.Echipa din Mangalia nu se lasa mai prejos si dupa ce repun mingea reusesc si ei sa inscrie eseu, 5-5.Echilibrul e mentine intre cele doua echipe iar cei care reusesc sa puncteze sunt baietii de la CTTV care prin intermediul unei lovituri de pedeapsa preiau avantajul pe tabela 8-5.De la 8-5 pentru CTTV incepe recitalul celor de la Callatis care inscriu 3 eseuri consecutive si reusesc o singura transformare,duap recitalul de eseuri a celor de la Callatis tabela arata(ar fi trebuit sa aratae stadionul “Municipal” nu mai are tabela de marcaj dupa cum se poate observa si din imaginea de mai sus)8-24 in favoarea oaspetilor.Replica galatenilor vine aproape de finalul primei reprize cand reusesc sa inscrie cel de al doilea eseu al lor in acest meci eseu pe care de data aceasta reusesc sa il transforme si la pauza se intra cu scorul 15-24 pentru Callatis Mangalia.Dupa pauza cei care inscriu eseuri sunt tot oaspetii care mai reusesc inca doua eseuri transformate si scorul devine 15-36.Galatenii reusesc sa inscrie in repriza a doua si ei un eseu pe care il si transforma si duc scorul la 22-36.Tabela este inchisa de constanteni care pe finalul patidei mai inscriu un eseu si stabilesc corul final al partidei CTTV Galati-CSR Callatis Mangalia 22-43.In acest meci rugbistii nostri au marcat 3 eseuri in timp ce Callatis a inscris 7 eseuri ( patru in prima repriza)si vor primi punct bonus ofensiv.La aceasta partida au asistat aproape 40 de spectatori.Dupa 11 etape CTTV Galati ocupa locul 4 in seria Est a diviziei A linia de clasment a rugbistilor de la “auto”aratand astfel:11 meciuri , 1 victorie,0 meciuri egale,10 infrangeri ,esaveraj 136 de puncte marcate-447 incasate, 6 puncte 2 puncte bonus.Etapa viitoare ultima din aceasta editie a diviziei A de rugby CTTV va evolua in deplasare la Buzau in compania liderului seriei Stejarul Buzau.