FUTSAL:Victorie in ultimele secunde.United-Spicom 6-5

12
Dupa doua meicuri atractive de handbal sala “Siderugistul” a fost gazda astazi dupa amiaza a primului meci oficial din sezonul 2010-2011 al ligii I de futsal al United Galati.In postura oaspetilor astazi au fost cei de la Spicom Sfantu Gheorghe.Galatenii de la United s-au impus in fata celor de la Spicom cu 6-5 dupa ce la pauza aveau avantaj de doua goluri 4-2.Meciul a inceput practic de la 2-0 pentru United,pentru ca  in secunda 10 cea mai recenta si spectaculoasa achizitiae a echipei, Marian Sotarca isi demonstreaza clasa si deschide socrul 1-0 United.Peste 20 de secunde in secunda 30 a meciului acelsi Marian Sotarca(foto nr 16 echipament rosu) isi demonstreaza inca o data clasa si face 2-0.Oaspetii realizeaza ca este deja 2-0 si pornesc in tenatativa egalarii iar in minutul 3 reusesc sa inscrie primul gol al lor in acest sezon.Golul a fost marcat din lovitura de la 6 m etri dupa ce un galatean a comis hent.In minutul 6,Daniel Plesu dubleaza avantajul pentru United 3-1,pentru ca in minutul 11 sa iasa din nou la rampa Marian Sotarca care inscrie golul patru pentru United.In minutul 18 Spicom inscrie pentru 4-2 si se stabileste rezultattul pauzei.Dupa pauza primii care marcheaza sunt tot cei de la United in minutul 23 prin Mihaita Bagu(5-2).Oaspetii mai beneficiaza de o lovitura de la 6 metri,pe care o si transforma,dupa ce portarul Alexandru Tanasila comite fault in propria suprafata de pedeapsa(5-3)In minutul 38 se face 5-4 si oaspetii cred din ce in ce mai tare in egalare.United traieste periculos finalul de meci pe langa avantajul fragil de pe tabela numarul greselilor ajunge la 5 la numai o greseala de o lovitura de la 10 metri(la futsal la 6 greseli se acorda lovitura de la 10 m).Oaspetii preseaza si cu 13 secunde inainte de finalul meciului inscriu golul egalizator 5-5.La ultima faza a meiului cu 3 secunde inainte de finalul celor 40 de minute,Catalin Ivan reuseste sa inscrie golul izbavitor de 6-5.United castiga cu sansa un meci care dupa primul minut de joc parea ca va fi un galop de sanatate pentru Sotarca si compania.Antrenorul David Asandei a folosit in acest meci urmatroii jucatori:Alexandru Tanasila,Daniel Plesu(1 gol),Daniel Popleaca,Viorel Cojoc,Catalin Ivan(1 gol),Marian Sotarca (3 goluri),Bogdan Dima,Mihaita Bagu(1 gol).Etapa viitoare pe 26 septembrie United va juca in deplasare la Odorheiu Secuiesc cu Acs.