HANDBAL:Echilibru perfect:Hc Otelul-U Jolidon Cluj Napoca 26-26(13-13)

5
Hc Otelul Galati si Universitatea Jolidon Cluj Napoca au oferit astazi celor aproape 300 de spectatori prezenti in tribunele salii “Siderurgistul” un meci echilibrat aprig disputat si cu rastuirnari de situatie.Primele care au marcat au fost vicecampioanele care pe durata primei reprize au avut initiativa si au condus de fiecare data dar otelareler au replicat de fiecare data si la pauza scorul a fost egal 13-13.Dupa pauza initiva revine otelarelor care au condus si la 2 goluri diferenta 18-16 min 40,20-18 min 48.Otelarele au condus si in ultimul minut al jocului cu 26-25 la ultimul atac al clujencelor arbitrii acorda aruncare de la 7 metri,executa si transforma Simona Vintila.In ultimele secunde ale meciului atacul este al otelarelor dar Georgeta Grigore arunca de undeva de la linia de 9 metri peste poarta si s-a pastrat echilibrul pe tabela 26-26.Cea mai buna marcatoare pentru Hc Otelul a fost noua achizitie,interul Alina Braniste-Horjea care a inscris 9 goluri (doua din 7 metri).O alta achizitie pivotul Manuela Radulescu a marcat 4 goluri.Cela doua (Alina Braniste-Horjea si Manuela Radulescu-Manda)impreuna cu portarita Mihaela Blaga au reprezentat noutatile din echipa de start a meciului fata de sezonul trecut.Celelalte marcatoare galatene au fost :Nicolata Iacob 4,Georgeta Grigore 4,Catalina Cioaric 3,Nicoleta Tudor 2 si Daciana Curtean 1.Primul sapte trimis in teren de prof LIviu Paraschi a fost urmatorul:Mihaela Blaga-Catalina Cioaric,Manuela Manda,Nicoleta Tudor,Daciana Curtean,Alina Horjea,Nicoleta Iacob.Au mai intrat pe paecursul meciului Ramona Bocaneala Ciontu,Diana Drutu,Paula Paval si Georgeta Grigore.Evolutia scorului in meciul de astazi a fost-min 5:3-4,min:10,6-6,min 15:7-9,min 20:10-10,min 25:11-11,min 30:13-13,min 35:14-15,min 40:17-16,min 45:19-18,min 50:220-21.min 55:23-22,min 60:26-26.Dupa aceata etapa liga nationala de handbal intra in pauza pana pe 30 septembrie cand otelarele vor juca la Buzau cu Hcm in etapa a III,iar in etapa a IVa pe 3 octombrie la Galati se va juca meciul cu Hc Dunarea Braila.