HOCHEI:Csm Dunarea victorie la Gheorgheni.Progym-Dunarea 3-4

26
Dupa infrangerea de ieri, 1-7 cu campionii de la Sport Club Miercurea Ciuc,hocheistii de la Dunarea Galati au sustinut astazi un nou meci in liga natrionala(LNH) la 53 de km de Miercurea Ciuc la Gheorgeni cu echipa locala Progym.Asa cu anticipam de ieri sansele de izbanda ale galatenilor in acest meci erau mult mai mari decat in meciul cu campionii de la Sport Club.Primii care au marcat au fost harghitenii in minutul 5:02 in in ferioritate numerica.Galatenii au egalat in minutul 7:15 prin slovacul Boris Ruzicka acesta primid pasa de la Catalin Geru.In minutul 10:09 se face 2-1 pentru Progym pentru ca in minutul 14:01 Catalin Geru il serveste de data aceasta pe marcatorul de ieri Attila Tanko si acesta egaleaza.Tabela reprizei este inchisa de harghiteni in miutul 14:01.Daca prima repriza a fost una echiliobrata in repriza a doua galatenii au inscris doua goluri fara sa primeasca vreo unul.Cel care a inscris cele doua goulri a fost slovacul Juraj Zenko servit de conationalii sai Boris Ruzicka si Michal Benadik.Repriza a treia se termina fara sa se marcheze.Galatenii acumuleaza primele 3 puncte in clasament si sperante pentru meciurile ce vor urma in LNH.urmatorul meci al Csm Dunarea este programat pe 5 octombrie la Brasov cu SCM.