HANDBAL:Prima infrangere pentru”otelare”.Csm Bucuresti-Hc Otelul 29-28(14-13)

18
Handbalistele de la Otelul au pierdut astazi in capitala primul meci din acest sezon al ligii nationale de handbal.Otelarele au cedat 28-29 in fata nou promovatei Csm Bucuresti la pauza 13-14.Fetele pregatite de prof Liviu Paraschiv au inceput bine meciul,la fel ca in etapa precedenta cu Braila, iar in minutul 5 conduceau cu 3-0,minutul 10 conduceau cu 7-3 iar in minutul 15 cu 10-7.In minutul 18 otelarele raman in numai 4 jucatoare de camp dupa ce Nicoleta Tudor si Manuela Radulescu au fost eliminate cate doua minute bucurestencele profita de ocazie si egaleaa situatia pe tabela de marcaj 10-10 ,in minutul 20.Dupa expirarea eliminarilor echilibrul se mentine pana in minutul 27 cand Nicoleta Tudor primeste cea de a treia eliminare( cartonas rosu)si este eliminata definitiv din joc.Cu un om in plus pe teren bucurestencele se instaleaza la conducerea meciului iar la pauza se intra cu avantaj minin pentru nou promovata din capitala 14-13.Otelarele incep greu repriza secunda,la fel ca etapa prececenta cu Braila, iar in minutul 40 gazdele aveau avantaj de 4 goluri(20-16).Meciul continua cu Csm Bucuresti la conducere(min 45:23-19,min 50:26-21).Otelarele se trezesc spre finalul meciului si reusesc mai intai egalarea ,in minutul 55:26-26 dupa care in minutul 56 preiau conducerea 26-27.In minutul 57 bucurestencele egaleaza la 27,Hc Otelul are atacul dar Gerogeta Grigore comite pasi in faza de atac,Csm Bucuresti scapa pe contraatac si marcheaza pentru 28-27 in minutul 58.Dupa primirea golului otelarele pornesc atacul spre egalare dar Paula Paval o imita pe Georgeta Grigore si comite si ea pasi pe faza de atac.Cu asemenea cadouri facut de galatence Csm-istele profita si inscriu pentru 29-27.Ultimul gol al galatencelor a fost inscris in ultimele secunde de Daciana Cuirtean.Profesorul Liviu Paraschiv a trimis in teren astazi urmatoarele jucatoare:Mihalea Blaga-Ramona Bocaneala,Catalina Cioaric 7 goluri,Diana Drutu 5,Manuela Radulescu 4,Georgeta Grigore 3,Delia Marginean 2,Paula Paval 2,Daciana Curtean 2,Alina Horjea 2(2 din 7m),Nicoleta Iacob,Carmen Gheorghe si Maricica Trandafir.In acest meci Csm Bucuresti a beneficiat de 7 aruncari de la 7 metri din care au ratat 4,in timp ce Hc Otelul a beneficat de 4 arnucari de la 7 metri din care a transformat 2.Etapa viitoare Hc Otelul va juca pe teren propriu,doar pentru pensioonari,someri,elevi si studenti,miercuri 13 octombrie de la ora 11.00 !!!!! cu Hc Zalau.