HOCHEI:Aproape de o noua surpriza,Csm Dunarea-Csa Steaua Bucuresti 5-6(1-1,3-3,1-1,0-1)

4
Aproape 500 de spectatori au asistat in aceasta seara la meciul dintre Csm Dunarea Galati si Clubul Sportiv al Armatei Steaua Rangers Bucuresti,un meci pierdut de galateni in prelungiri,la infrangere un mic aport avand si arbitrul  ciucan, Csomortani Zsolt care a dictat eronat eliminare pentru Dunarea pe motiv ca pe gheata ar fi 6 dunareni in loc de 5.Primii care au marcat si cei care au avut initiativa au fost galatennii care au condus de fiecare data (1-0,2-1,3-2,4-3,5-4)dar au cedat in secunda 32 a reprizei suplimentare de prelungiri.Primul gol a fost marcat de Catalin Geru in minutul 9 un gol indelung contestat de stelisti care au protestat vehement prin vocea antrenorului Nelu Alexe.Desi au mai avut situatii de a marca galatenii au fost egalati in ultima secunda a primei reprize(19.59) de ex-dunareanul Nicusor Lusneac.Repriza a doua a meciului a fost cea in care au iesit la rampa slovacii de la Dunarea.Primul in secunda 31 a primului minut antrenorul jucator Eduard Hartman inscrie asistat de conationalii sai Juraj Zemko si Stanislav Gavac.Avantrajul a tinut pana in minutul 3.19 cand Emelianenko egaleaza.Cel de al doilea slovac care se remarca in acest meci este Michal Benadik care inscrie pentru 3-2 servit de Atila Tanko si Andrei Nutu.La 3-2 stelsitii beneficiaza de un sut de penalitate care este aparat de Radu Viorel si executat de Mihail Georgescu.Cateva minute mai tarziu acelasi Georgescu servit de Timaru nu mai rateaza tinta si inscrie pentru 3-3.Ultimul minut al reprizei aduce doua goluri primii care marcheaza si preiau conducerea sunt galatenii prin golgeterul Juraj Zemko(19.14)  pentru ca stelistii sa egaleze prin Nicoleascu in minutul 19:36.In partea a treia Eduard Hartman reuseste dubla si duce din nou Dunarea in avantaj iar stelistii au egalat prin Georgescu.In minutul 19:25 se petrece cea mai controversata faza a meciului arbitrul dicteaza eliminare pentru Dunarea pe motiv ca ar fi cu un om in plus pe gheata,timpul regulamentar se termina iar in repriza suplimentara Dunarea evolueaza cu un om in minus din cauza eliminarii stelistii profita de superioariatae si inscriu golul victoriei in secunda 32 a primului minut.Pentru Csm Dunarea a evoluat astazi pentru prima oara in acest sezon Catalin Berdila jucator trecut pe la Steaua si revenit la Dunarea.Vineri de la ora 17.30 Csm Dunarea va juca un nou meci pe teren propriu cu Progym Gheorgheni,pretul biletelor este 4 lei.