HOCHEI:O noua victorie pentru Geru si compania.Csm Dunarea-Progym Gheorgheni 6-2(3-0,2-1,1-1)

3
Hocheistii de la Csm Dunarea au mai bifat astazi pe gheata patinoarului “Dunarea” o victorie in meciurile (inutile)din grupa preliminara a ligii nationale de hochei,invingand cu 6-2 Progym Gheorgheni.La fel ca in meciurile cu Sportul din aceiasi inutulia competitie grupa preliminara,dunarenii au marcat repede in minutul 1:25 prin slovacul Boris Ruzicka servit de Atilla Tanko.In minutul  4:50 liderul marcatorilor de la Dunarea,slovacul Juraj Zemko servit de Catalin Berdila inscrie pentru 2-0.Superioritatea galatenilor in fata harghitenilor este demonstrata si de antrenorul-jucator (tot slovac) Eduard Hartmann catre inscrie asistat de conationalul sau Juraj Zemko.Prima parte a meciului se incheie cu un avantaj confortabil pentru galateni 3-0 si castigatoarea acestui meci se stia inca de la prima pauza.In partea a doua “ursi harghiteni” inscriu primul lor gol destul de repede in minutul 1:29 prin Laszlo Basilidez.Primul roman de la Dunarea si singurul de altfel care inscrie in aceasta seara este capitanul Catalin Geru asistat de Atilla Tanko si Juraj Zemko in minutul 4:56.Partida se scurge in favoarea dunarenilor iar in minutul 18.00 cuplul slovac Eduard Hartmann-Juraj Zemko inscriu ultimul gol al reprizei.Partea a treia si ultima este mai echilibrata fata de primele doua,Progym inscrie din nou prima in minutul   9:56 prin Zsolt Molnar.Replica dunarenilor vine asa cum era de asteptat de la slovaci prin antrenorul-jucator Eduard Hartmann care inscrie cel de al treilea sau gol in aceasta seara asistat de Michal Benadik.Dunarenii au castigat si cel de al treilea meci din cele 8 din inutila grupa preliminara si se gandesc deja la duelurile cu “granzii”Sport Club Miercurea Ciuc si Fenestela Brasov.Maine de la ora 11.00 cele doua echipe vor juca meicul doi din dubla de la Galati din inutila grupa preliminara.