HOCHEI:Zdrobiti de lider.Csm Dunarea-Fenestela Brasov 4-12(2-4,0-6,2-2)

11
Liderrul la zi al Ligii Nationale de Hochei,Fenestela Brasov a invins astazi fara drept de apel revelatia sezonului 2010-2011 a LNH,Csm Dunarea Galati.Meciul  acest a fost (re)jucarea acelui meci in care brasovenii au ajuns cu intarziere la patinoar.Dunarenii au pierdut meicul cu Fenestela 4-12 (2-4,0-6,2-2) si au oferit o replica palida brasovenilor fiind departe de echipa care cu cateva saptamani in urma invingea campioana Sport Club Mirecurea Ciuc.Desi au dechis scorul in secunda 21 a primului minut de joc dunarenii au sfarsit prin a fi “tavaliti” de brasoveni, o echipa in mare forma astazi.Stanislav Gavac a fost galateanul care marcat primul gol al meciului in secunda 21 a primului minut.Avantajul pe tabela nu a tinut decat 5 minute in favoarea dunarenilor pentru ca in minutul 5.56 incepe tavalugul brasovean care au inscris 4 goluri consecutive prin :Vitalij Kiricenko,Levente Lorincz, Zsombor Antal,Szabolcs Szocs.Galatenii au o tresarire de orgoliu si in minutul 19.39 acelasi Stanislav Gavac inscrie golul doi al Csm Dunarea.In repriza a doua pe gheata a existat o singura echipa,Fenestela Brasov care a inscris 6 goluri !! fara sa primeasca nici un gol desi,brasovenii au schimnbat portarul la 2-7,Patrick Polc lasand locul colegului sau Rajmond Fulop.In repriza a treia desi aveau 10-2 primii care marcheaza sunt barsovenii prin Zsolt Balint.In minutul 9 al reprizei a treia galatenii inscriu jumatate din golurile inscrise in tot meciul, primul in secunda 19 a minutul prin slovacul Boris Ruzicka iar cel de al doilea in secunda 50 prin Mircea Necula.Brasovenii au ultimul cuvant  si in aceasta repriza si inscriu Richard Filip ultimul gol al meciului.Desi au jucat astazi cel de al noualea meci in actuala formula hocheistii de la Dunarea au aratat astazi de parca de abia s-ar fi cunoscut si parca au jucat primul meci in actuala componentea.Infrangerea de astazi este cea de a 4 pentru Csm Dunarea in acest sezon,iar lupta pentru locul 3 este incheiata,(castigator Steaua Rangers),Csm Dunarea va ocupa locul 4 la finalul sezonului regulat al LNH(indiferent de rezultatul meicului de maine cu Sportul Studentesc) si va juca in partea a doua a campionatului in Grupa Preliminara alaturi de Progym Gheorgheni si Sportul Studentesc Bucuresti, iar castigatoarea grupei va juca in Super Liga Nationala de Hochei alaturi de Fenestela Brasov,Sport Club Miercurea Ciuc si Steaua Rangers Bucuresti.La partida din aceasta seara au asistat aproape 100 de spectatori.Maine de la ora 16.00,Csm Dunarea va sustine ultimul meci din sezonul regulat al LNH,cu ultima clasata Sportul Studentesc Bucuresti echipa cu 0 puncte din 8 meciuri.