FUTSAL:Cu gandul la vacanta,United-Acs Odorheiu Secuiesc 6-1(3-0)

4

Liga I de futsal a programat in acesta seara in sala “Siderurgistul” ultimul meci din anul 2010 pentru United de pe teren propriu.La acest ultim meci au asistat aproape 200 de spectatori care nu au avut ce regreta pentru ca United a practicat un joc spectaculos cu multe faze de poarta si au marcat 6 goluri.Primul gol a fot marcat de capitanul Bogdan Dima in minutul 9 din lovitura de la 6 m, dupa ce un adversat a comis hent in propria suprafata de pedeapsa.In minutul 15,internationalul Marian Sotarca este busculat in suprafata de pedeapsa de portarul advers iar arbitrii acorda o noua lovitura de la 6m pentru United,executa si transforma,Marian Sotarca 2-0.Cateva zeci de secunde mai tarziu,minutul 16, Catalin Ivan inscrie pentru 3-0 si stabileste scorul pauzei 3-0.In partea a doua cu avantaj considerabil pe tabela profesorul David Asandei schimba tactica si le cere jucatorlior sai sa astepte adversarii in propria jumatate urmand ca unul dintre “fasnetii” inaintasi ai United sa scape pe contraatac si sa marcheze.Tactica gandita de antrenorul galaten da roade in minutul 24 cand Mihaita Bagu se strecoara printre jucatorii adversi si inscrie pentru 4-0.Bagu este imitat in minutul 32 de Crisitan Balta care inscrie pentru 5-0.In minutul 33 cu avantaj si mai mare pe tabela profesorul David Asandei schimba liniile si introduce in teren si jucatorii mai tineri.Primul care intra este celalalt international al United,dar de tineret Petrisor Tonita ,care il inlocuieste in poarta pe bravul Alexandru Tanasila.Tonita are cateva interventii foarte bune,dar golul vine inevitabil in minutul 36.Replica galatenilor nu se lasa prea mult asteptata iar Viorel Cojoc inscrie in minutul 37 ultimul gol, din 2010 al United.Baietii lui David Asandei termina si cele doua etape din retur pe locul 2 cu 27 de puncte,73 de goluri marcate-28 incasate,9 victorii,2 infrangeri,0 meciuri egale.Urmatorul meci in liga I United il va juca in deplasare la Brasov cu Inter Teliu.
United:Alexandru Tanasila,Petrisor Tonita-Daniel Plesu,Iulian Hegedeus,Daniel Popleaca,Viorel Cojoc,Cristian Balta,Catalin Ivan,Dumitrel Danaila.Bogdan Dima,Mihaita Bagu,Marian Sotarca.Antrenor:David Asandei.