HOCHEI:Dunarenii au dat recital la Bucuresti.Sportul Studentesc-Csm Dunarea 2-14(1-5,0-3,1-6)

7
Astazi la Bucuresti pe patinoarul “Mihai Flamaropol” hocheistii de la Csm Dunarea au invoins cu 14-2 Sportul Studentesc Bucuresti in prtimul meci din cele dpoua de pe ternul “studentilor”.Dunarenii au abordat acest meci fara doua piese de baza,portarul titular Radu Viorel si cel mai bun marcator Juiraj Zemko.Surprinzator pentru diferenta de pe tabela primii care au marcat au fost “studentii” in minutul  8:45,moment in care dunarenii erau in inferioritate numerica.In minutul 10.00 al reprizei incepe recitalul galatenilor,Atilla Tanko servit de Boris Ruzicka si Levente Elekes in prima faza si de Istvan Veress in minutul 13:26 egaleaza apoi duce Dunarea in avantaj.Boris Ruzicka asistat de Felician Secuianu si Istvan Veress continua seria golurilor galatene.Pana la prima pauza galatenii mai marcheaza de doua ori prin Levente Elekes servit de Boris Ruzicka si capitanul Catalin Geru asistat de slovacii Eduard Hartmann si Michal Benadik.In repriza a doua continua recitalul galatenilor Eduard Hartmann asistat de Catalin Berdila inscrie pentru 6-1.Tanarul Hristache Ciprian asistat de Mircea Necula isi trece si el numele pe lista marcatorilor iar tabela este inchisa in aceasta repriza de antrnorul jucator Eduard Hartmann asistat de Michal Benadik si Catalin Geru.In repriza a treia Levente Elekes inscrie asistat de Atilla Tanko pentru 9-1.Eduard Hartmann servit de Catalin Geru si Felician Secuianu duce tabela la 10-1.La acest scor marcheaza si Sportul un gol prin Haba Marius.Ultimele minute din meci sunt jucate de dunareni in inferioritate numerica dupa ce rand pe rand Vasile Mironov,Eduard Hartmann,Stanislav Gavac si Istvan Veress sunt eliminati cate doua minute.Desi in inferioritate numerica galatenii reusesc sa inscrie 4 goluri primul prin Boris Ruzicka asistat de Atilla Tanko urmat de Catalin Geru din pasa lui Levente Elekes,Stanislav Gavac servit de Gabriel Dan iar ultimul gol al meciului este inscris de Mircea Necula asistat de Vasile Mironov si Valentin Vlase.Csm Dunarea castiga un nou meci din inutila grupa preliminara si asteapta anul 2011 in care vor juca cu echipe mai bine cotate.
Csm Dunarea Galati:Tomas Porubsky,Andrei Papadie,Eduard Hartmann,Atilla Tanko,Valentin Vlase,Catalin Geru,Catalin Berdila,Iulian Glovatchi,Michal Benadik,Andrei Marius Daniel,Dan Gabriel,Ciprian Hristache,Stanislav Gavac,Boris Ruzicka,Felician Secuianu,Vasile Mironov,Levente Elekes,Istvan Veres,Mircea Necula.Antrenori:Marius Trandafir si Teodor Mocanu.Maine in aceiasi locatie se va desfasura meciul doi dintre cele doua echipe din aceiasi inutila grupa preliminara.