Bazele sportive din Galati: stadionul “Gloria” a ajuns o ruina !

47
Intr-o conferinta de presa presedintele liderului ligii I de fotbal, Fc Otelul, Marius Stan a facut o analiza a situatiei, jalnice, in care se afla bazele sportive din orasul nostru. Directorul general al liderului a omis o baza sportiva care se afla si ea in paragina, stadionul Gloria. Despre starea, jalnica, in care se afla stadionul am scris si noi in vara acestui an iar starea stadionului se poate observa in imaginile din aceasta postare.
 Despre bazele sportive din orasul nostru s-au scris multe in acesti 20 de ani de capitalism dar s-au facut putine. Presa de specialitate a scris in special de bazele sportive de anvergura din orasul nostru (Sala Sporturilor, stadionul Dunarea, Arena de Box s.a.) dar despre bazele mai mici din oras si despre starea in care ele au ajuns nu prea s-a scris. Astazi incercam sa prezentam starea in care a ajuns stadionul “Gloria” sau “stadionul “Municipal”, dupa noua denumire a asa zisului stadion. Pe stadionul “Municipal” isi desfasoara activitatea echipa de rugby a orasului CTTV Galati. Rugbistii isi desfasoara activitatea in conditii impropriii,vestiarele bazei au fost daramate iar in locul lor se va construi un modern complex rezidential dupa cum se poate vedea si in imaginea de mai jos.Lucrarile la complexul rezidential au fost oprite desi termenul de finalizare al lucrarilor a fost 31.12.2009,probabil criza financiara a oprit lucrariule de la complexul rezidential. 
Bancile montate pe stadionul “Dunarea” cu ocazia marelui meci Otelul-Juvenstus au fost demontate la renovarea din 2004 si directionare catre stadionul “Municipal”.Terenul de joc al stadionului arata ca dupa parjol,gazonul lipsind cu desavarsire de pe stadion.  
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal