BASCHET:Echipele de juniroi galatene in faza aIIa a campionatului national

2

Desi nu are echipe in divizia A (masculin sau feminin)orasul nostru este reprezentat cu cinste in baschetul romanesc la nivel juvenil.Dupa disputarea meciurilor din faza preliminara echipele de baschet galatene au promovat in faza a IIa cu 4 echipe,3 masculine si 1 feminina.La categoria U 14 feminin Phoenix Paneurogal Galati face parte din grupa valorica A seria a IVa alaturi de echipele:Cs Alexandria,Css Sfantu Gheorghe si Olimpia Bucuresti.Primul meci micutele bschetbaliste il vor juca in deplasare pe 9 ianuarie la Alexandria cu Css.Acasa vor sustine primul joc pe 16 ianuarie cu Olimpia Bucuresti.La categoria U 16 masculin orasul nostru este reprezentat de doua echipe,Phoenix Galati si LPS Galati.Ambele echipe fac parte din grupa A valorica seria a IIIa alaturi de Css Botosani si Css Unirea Iasi.Primul meci se va juca pe 8 ianuarie atunci cand cele doau echipe galatene vor juca intre ele cu Phoenix avand statul de gazda.Cea de a patra echipa galateana care va juca in faza a IIa a campionatului national este Phoenix Galati categoria U 18.Baietii de la U 18 fac parte din seria a IVa a grupei valorice A alaturi de echipele Css Constanta ,Csa Steaua Turabo Bucuresti si Dinamo CSS 6 Bucuresti.Primul meci galatenii il vor sustine pe 16 ianuarie pe teren propriu cu Css Constanta.Sistemul de desfasurare al fazei a II a este tur-retur,turneu de calificare.foto:phoenixgalati.ro

FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal