HOCHEI:Aproape de surpriza.Sport Club Miercurea Ciuc-Csm Dunarea 6-4(4-1,1-1,1-2)

2
ACTUALIZARE:In cea de a doua semifinala Fenestela Brasov a invins Steaua Rangers Bucuresti cu 6-4 ,iar maine in finala mica Dunarea va intalni Steaua Rangers Bucuresti.
Hoceistii de la Dunarea au fost aproape de o noua surpriza astazi in meciul cu Sport Club Miercurea Ciuc din semifinalele “Cupei Romaniei Murfatlar”.Galatenii au pierdut cu 4-6 jocul cu detinatoarea trofeului dar cu mai multa precizie si concentrare dunarenii ar fi putut repeta surpriza din LNH cand au invins Sport Club cu 6-4.Spre deosebire de meciul de acasa cu Fenestela,cand au inceput bine dar au terminat rau meciul astazi Geru si compania au inceput rau meciul 1-4 la finalul primei repriza dar au termint bine castigand cu 2-1 ultima repriza a meciului.
Repriza I:Inceput bun sfrasit slab.Prima parte a meciului a fost inceputa bine de galateni care au ratat prima sansa de a marca a meciului.De inscris au inscris harghitenii in minutul 1:43 prin Ede Mihaly.Replica  nu a intarziat sa apara si in minutul 6:30,capitanul  Catalin Geru servit de  Eduard Hartmann egaleaza situatia pe tabela de marcaj.Sport Club replica si ea si inscrie trei goluiri mpana la finalul reprizei prin Virag Csanad,Peter Levente,Vaclav Novak.(1-4)
Repriza a IIa:Echilibru.Cea de a doua repriza a jocului a fost echiliobrata,s-au inmultit si eliminarile cate 4 de fiecare parte,iar golurile au fost marcate in superioritate numerica.Primii au marcat ciucanii prin Hruby Josef ,iar galatenii au marcat prin slovacul Michal Benadik asistat de Catalin Geru , Eduard Hartmann.Pe langa golul marcat Dunarea a mai rata doua sanse mari de a marca,Levente Elekes trimite pucul in bara iar Mircea Necula nu ajunge la puc pe un contraatac mai rapid decat el fiind portarul ciucanilor Stanislav Kozuch.(2-5)
Repiza a IIIa:Dunarea castiga repriza.Ultimul act al meciului este castigat de dunareni cu 2-1 dar nu este de ajuns pentru a impinge meciul in prelungiri.Catalin Geru asistat de Stanislav Gavac si Eduard Hartmann inscrie repede in minutul 1:19 (3-5),dupa care in minutul  8:43 Stanislav Gavac  asistat de Catalin Geru si Catalin Berdila reduce din handicap si sperantele de calificare se reaprind(4-5).Sperantele nu au fost prea lungi pentru ca in minutul 14:29,Tamas Biro inscrie golul de 6-4.Cu un minut inainte de finalul meciului acelasi Levente Elekes rateaza cu porta goala si meciul se inechie cu 6-4 pentru Sport Club Miercurea Ciuc.De la Csm Dunarea a lipsit astazi cel mai bun macrator al echipei Juarj Zemko.Maine de la ora 13.30 Dunarea va juca finala mica a cupei cu echipa care pierde dintre Fenestela Brasov si Steaua Rangers.
Csm Dunarea:Tomas Porubsky,Radu Viorel, Hartmann Eduard,Tanko Atilla,Vlase Valentin,Geru Catalin,Berdila Catalin,Glovatchi Iulian,Benadik Michal,Dan Gabriel,Gavac Stanislav,Ruzicka Boris,Andrei Nutu-Petrus,Secuianu Felician,Mironov Vasile,Elekes Levente,Veress Istvan,Necula Mircea.Datele statistice complete ale meciului aici.