HOCHEI:Batuti dar calificati.Csm Dunarea Galati-Scm Corona Fenestela Brasov 1-10(0-1,0-7,1-2)

2
Cu calificarea in semifinalele cupei obtinuta inca de saptamana trecuta la Gheorgheni,hocheistii de la Dunarea au oferit o replica palida astazi brasovenilor de la Fenestela pierzand meciul cu 1-10.Dunarenii au reusti sa le tina piept brasovenilor doar o repriza pentru ca in partea a doua sa cedeze definitiv initiativa.
Repriza 1:EchilibruPrima parte a jocului a stat sub semnul echilibrului cu ambele echipe fiind preocupate de joc si de a inscrie gol sau goluri.Cei care au marcat au fost brasovenii dar si dunarenii puteau sa marcheze la una din situatii.Fenestela a marcat in minutul 13 in superioritate numerica la singura eliminare a dunarenilor din prima repriza.(0-1)
Repriza a IIa:Dunarea KO !Partea secunda a jocului de astazi a fost cea mai proasta repriza din acest sezon a hocheistilor de la Dunarea ,repriza in care au incasat 7 goluri si nu au marcat nici unul.In repriza a doua pe gheata parca era o singura echipa,Fenestela,care marca gol dupa gol in timp ce Dunarea nu a reusit sa marcheze nici in situatia de superioritate numercica avuta.(0-8)
Repriza a IIIa:Nervi si eliminari .In partea a treia golurile au fost inlocuite cu eliminarile,cele doua echipe cumuland 11 sanctiuni a cate doua minute la care se aadauga si pedeapsa de 10 minute a lui Atilla Tanko pentru conduita nesportiva.De la Dunarea au mai fost eliminati Levente Elekes pentru duritati si Catalin Berdila pentru agatare.Fenestela a acumulat 8 eliminari a cate doua minute brasovenii mult prea nervosi pentru diferenta de goluri care erau pe tabela.S-a jucat si hochei in repriza a III a,s-au marcat si goluri ,brasovenii doua , in timp ce golul de onoare al galatenilor a fost marcat la 0-10 si a fost o productie 100% slovaca,Stanislav Gavac a marcat iar  Juraj Zemko si Eduard Hartmann au asistat.In repriza a IIIa mai este de remarcat si ineficienta dunarenilor care nu au reusit sa marcheze nici in dubla superioritate numerica, ba mai mult au primit gol in dubla superioritate numerica.(1-10)
Pentru Dunarea urmeaza semifinalele cupei sambata 29 ianuarie de la ora 19.00 la Brasov cu Sport Club Miercurea Ciuc( miza jocului de astazi era evitarea ciucanilor in semifinale) .In super liga nationala Dunarea va juca pe 1 februarie la Brasov cu Fenestela si pe 2 februarie la Miercurea Ciuc cu Sport Club.
Csm Dunarea Galati:Radu Viorel,Hartmann Eduard,Berdila Catalin,Benadik Michal,Zemko Juraj,Gavac Stanislav, Geru Catalin(capitan),Tanko Atilla,Ruzicka Boris,Elekes Levente,Veress Istvan,Vlase Valentin,Glovatchi Iulian,Andrei Marius-Daniel,Andrei Nutu-Petrus,Aurica Mihai,Necula Mircea si Papadie Andrei.