HOCHEI:Debut cu dreptul in noul an pentru Csm Dunarea. Progym Gheorgheni-Csm Dunarea Galati 3-5(2-1,0-2,1-2)

2
Hocheistii de la Csm Dunarea au dovedit inca o data in aceata seara ca sunt lideri pe merit in grupa preliminara a ligii nationale  trecand cu 5-3 de Progym Gheorgheni pe terenul harghitenilor.Primii care au marcat au fost dunarenii in minutul  1:37 prin Boris Ruzicka care inscrie fara pasa.Replica harghitenilor nu a intarziat sa apara si inscriu doua goluri prin  Czirjak Szabolcs si Peter Zsolt.Prima repriza se incheie cu avantajul minin al “ursilor” 2-1.In repriza a doua liderul marcatorilor din grupa preliminara,Juraj Zemko iese la rampa si egaleaz.In momentul marcarii golului egalizator dunarenii erau ininferioritate numerica slovacul  Michal Benadik fiind eliminat pentru obstructie.In minutul 11:02,Levente Elekes (fara pasa) inscrie golul care duce in avantaj Dunarea.La finalul primnelor doua reprize Dunarea conducea cu 2-3.In ultima parte a meciului primii care marcheaza sunt tot galatenii in minutul 8:10 prin capitanul  Catalin Geru servit de slovacii Michal Benadik si Juraj Zemko.Ultimul gol al meciului a fost marcat de Levente Elekes asistat de Michal Benadik si Atilla Tanko cu 30 de secunde inainte de final.In meciul de astazi de la Dunarea au lipsit veteranul Radu Viorel,Vasile Mironov,Andrei Nutu cat si antrenorul jucator Eduard Hartmann.Lotul folosit de antrenorii Marius Trandafir si Teodor Mocanu a fost urmatorul: Tomas Porubsky,Papadie Andrei,Tanko Atilla,Vlase Valentin,Geru Catalin(capitan),Berdila Catalin,Glovatchi Iulian,Benadik Michal,Dan Gabriel,Ciprian Hristache,Zemko Juraj,Gavac Stanislav,Ruzicka Boris,Secuianu Felician,Elekes Levente,Veress Istvan,Necula Mircea.Maine de la ora 12.00 se va disputa cel de al doilea meci al dublei dintre Progym si Dunarea.