HOCHEI:Dunarea termina grupa preliminara fara infrangere.Progym Gheorgheni-Dunarea Galati 7-10(1-4,5-5,1-1)

5
Hocheistii de la Dunarea Galati au mai bifat o victorie in grupa prelimimnara a ligii nationale de hochei dupa ce au invins si astazi de Progym Gheorgheni.Daca ieri s-au impus cu 5-3, astazi Geru si compania au invins Progym cu 10-7(4-1,5-5,1-1).In prima repriza au marcat: Stanislav Gavac(2) asistat de Juraj Zemko, Catalin Berdila,Eduard Hartmann,Juraj Zemko asistat de Stanislav Gavac si Catalin Geru si  Eduard Hartmann  servit de Catalin Berdila.partea a doua a meciului s-a terminat la egalitate 5-5 dar la general galatenii conduceau cu 9-6.Golurile din partea secunda au fost marcate de  doi jucatori  Stanislav Gavac(2) asistat de Catalin Geru(2),Eduard Hartmann,Juraj Zemko si Levente Elekes(3) din pasele lui Michal Benadik,Stanislav Gavac si Atilla Tanko.In partea a treia dunarenii joaca mai mult in inferioritate din cele 20 de minute de joc 16 au fost in inferioritate la care se adauga si 2 pedepse pentru rea conduita cate 10 minute eliminare.Au fost penalizati pentru rea conduita Michal Benadik si portarul Tomas Porubsky,care a primit si pedeapsa de meci.Cel care a marcat a fost   Stanislav Gavac (Gavac a inscris in total 5 goluri in meciul de astazi la care se adauga si doua pase in total 7 puncte)servit  de Catalin Berdila si Eduard Hartmann.Meciul de astazi de la Gheorgheni a fost ultimul din grupa preliminara ,grupa castigta de Csm Dunarea Galati fara infrangere cu 36 de puncte. Lotul folosit de antrenorii Marius Trandafir si Teodor Mocanu astazi a fost urmatorul: Tomas Porubsky,Papadie Andrei,Tanko Atilla,Vlase Valentin,Geru Catalin(capitan),Berdila Catalin,Glovatchi Iulian,Benadik Michal,Dan Gabriel,Ciprian Hristache,Zemko Juraj,Gavac Stanislav,Secuianu Felician,Elekes Levente,Veress Istvan,Necula Mircea,Hartmann Eduard.Fata de meciul de ieri din lot a lipsit slovacul  Boris Ruzicka locul sau fiind luat de conationalul sau Eduard Hartmann.In campionatul national de hochei o echipa poate alinia un numar de maximum cinci jucatori straini.