FOTBAL:Fcm Dunarea invinge amical Fc Otelul

8

Pe un ger naprasnic (-6 grade ) si un vant destul de puternic,asatzi stadionul Dunarea a gazduit meciul mult asteptat de fanii galateni intre Fcm Dunarea si Fc Otelul.Pe un teren inghetat si acoperit cu zapada cele doua echipe nu au putut sa isi etaleze caltatile tehnice pricipala grija a jucatorilor fiind mentinerea echilibrului  pe teren si sa nu se accidenteze.Fcm Dunarea a invins liderul ligii I cu 2-1 reusind sa invinga in aceasta iarna a doua echipa de prim esalon dupa ce zilele trecute a invins Victoria Branesti la Branesti cu 2-0.Prima parte a jocului de astazi s-a termiat la egalitate 0-0,repriza a fost dominata de Fc Otelul care a intrat pe teren cu prima garnitura,cea mai mare ocazie a primei parti ia apartinut lui Adrian Salageanu care in minutul 35 a trimis din lovitura libera in bara transversala a portarului Fcm Dunarea.In partea a doua apar si golurile,cele doua echipe scimba aproape in totalitate jucatorii de pe teren.Cei care au deschis scorul au fost cei de la Dunarea in minutul 56 prin fundasul Valentin Velescu cu un sut din interiorul careului mare in urma unui corner.Otelarii egaleaza  in minutul 63 prin Laurentiu Bus ,pentru ca golul doi al Dunarea sa fie marcat de Radu Chelaru in minutul 74 cu un sut de la aproape 20 de metri.Fcm Dunarea reuseste sa invinga liderul ligii I si asteapta returul ligii a IIa in care poate produce susrpriza in timp ce pentru Fc Otelul a fost un meci util mai util poate decat cel cu Pandurii si un dus rece inaintea returului de foc al ligii I. sursa foto:otelul-galati.ro