HANDBAL:Astazi un nou episod in derby-ul Dunarii de Jos

3
Astazi de la ora 11.00 sala “Danubius” din Braila va gazdui meciul din etapa a XVII a din liga nationala feminina de handbal dintre Hc Dunarea Braila si Hc Otelul Galati.Meciul este un adevarat derby pentru ultimul loc care asigura pezenta in cupele europene sezonul viitor dar si derby-ul Dunarii de Jos fiind cunoscuta rivalitatea sportiva dintre orasele celor doua echipe.In tur derby-ul Dunarii de Jos s-a terminat la egalitate 18-18,un meci in care brailencele(pregatite si atunci si acum de galateanca Alexandrina Soare)au marcat primul gol abia in minutul 15.Meciul de astazi va si un duel al primelor marcatoare din liga nationla in care Alina Horjea lidera clasamentului cu 150 de goluri si ocupanta locului 3 Ada Moildovan cu 125 de goluri.Tot astazi la Hc Otelul va debuta si ultima achizitie Roxana Bodarlau venita de la Hcm Buzau in pauza dintre meciul cu Hcm Buzau si cel de astazi.Jocul de astazi va fi arbitrat de un cuplu de arbitre internationale format din Ana Maria Dutu si Diana Florescu.Inaintea dipsutei de astazi Hc Otelul este pe locul 5 cu 18 puncte si Hc Dunarea Braila locul 9 cu 16 puncte.Cei care doresc sa sustina echipa si vor sa faca deplasarea la Braila o pot face venind astazi la ora 9.30 la stadionul “Otelul”.