HANDBAL:Galop de sanatate.Hc Otelul-Hcm Buzau 34-22(15-13)

3
Cu gandul la derby-ul de etapa viitoare de la Braila cu Hc Dunarea,handbalistele de la Otelul si-au programat un antrenament cu public numeros astazi pe la orele pranzuluii in sala “Siderugistul”.Jocul a inceput sub semnul echilibrului in minutul 5 scorul era 1-1,dar cu cat timpul trecea cu atat Hc Otelul se distanta.La pauza a fost 15-13 echipa din Buzau ridicandu-se la niveul otelarelor.Dupa pauza a venit desprinderea decisiva a otelarelor asta si pe fondul multor greseli ale oaspetelor.In partea a doua otelarele au starlucit pe contraatac,sarbatoria zilei Catalina Cioaric lansa iar Alina Horjea sau Nicoleta Tudor marcau.In partea  doua profesorul Liviu Parcascihv a incercat si cateva variante tactice de joc pe faza de atac a scos  pivotul pe Maneula Manda si  a introdus-o pe Paula Paval,in timp ce pe postul de pivot cobora una din extreme,Catalina Cioaric sau Nicoleta Iacob.In partea a doua pentru a limita din proportiile scorului antrenorul oaspetelor prof Romeo Ilie cere marcaj om la om la principala marcatore din liga natioanal Alina Horjea Braniste iar uneori acesta a fost marcata om la om chiar de sora sa Dana Braniste.Chiar si cu marcaj om la om Alina Horjea a reusit sa marcheze si in acest joc 12 goluri fiind in continuare cea mai buna marcatoare din liga nationala.O evolutie foarte buna a avut si in jocul de astazi portarita Ionica Munteanu care arata siguranta fetelor din apararea otelarelor.Victoria de astazi este cea de saptea pentru Hc Otelul si cel putin pana vor juca Tomis Constanta si Hc Dunarea Braila, Hc Otelul aurcat pe locul 5 cu 18 puncte loc care duce in cupele europene.   Marcatoarele galatencele de astazi au fot:Alina Horjea 12 goluri,Nicoleta Tudor 6,Catalina Cioaric 6,Manuelea Manda 6,Nicoleta Iacob 3si Daciana Curtean 1.Evolutia scorului:min 5:1-1,min 10:4-3,min 15:8-5,min 20:10-7,min 25:12-11,min 30:15-13,min 35:19-14,min 40:24-15,min 45:25-16,min 50:31-20,min 60:34-22.
Hc Otelul:Ionica Munteanu,Ramona Bocaneala-Catalina Cioaric,Nicoleta Iacob,Delia Marginean,Daciana Curtean,Paula Paval,Alina Horjea,Nicoleta Tudor,Manuela Manda.
Etapa viitoare duminica 27 februarie Hc Otelul va juca derby-ul Dunarii de Jos cu Hc Dunarea Braila.