HOCHEI:Infrangere la ZERO !Csm Dunarea-Sport Club Miercurea Ciuc 0-7(0-3,0-2,0-2)

15
Desi sunt jocuri de Super Liga Nationala in care se intalnesc cele mai bune 4 echipe de hochei din Romania,in patinoarul “Dunarea” nu se strang mai mult de 100-150 de spectatori care sa asiste la meciuri.Asa s-a  intamplat si in acesta seara cand Dunarea a intalnit in etapa a IVa a Super Ligi titrata echipa a ciucului,Sport Club.Ciucanii s-au impus in aceasta seara cu 7-0,Dunarea inregistrand un nou record negativ in acesta editie de Super Liga dupa infrangerile 1-16 si 2-11,Dunarea a reusit in aceasta seara “performanta” de a nu inscrie nici un gol.De altfel acesta este primul joc din aceasta editie a LNH in care Dunarea nu reuseste sa marcheze nici un gol !! Jocul de astazi a fost abordat de galateni fara 4 piese importante,au lispt Catalin Geru,Eduard Hartmann,Andrei Nutu si Istvan Veress.In aceste conditii fara aproape o linie Dunarea a fost invinsa de masinaria de hochei Sport Club Miercurea Ciuc cu 0-7 pe reprize 0-3,0-2,0-2.A fost numai 0-7 in acesta seara asta si datorita celor doi portari de la Dunarea care in ciuda celor 7 goluri incasate au facut miniuni in poarta.Primul a intrat in poarta Radu Viorel care a incasat 5 goluri in doua reprize iar in repriza a III a porta i-a fost incredintata tanarului slovac Tomas Porubsky care desi a incasat doua goluri a evoluat bine reusind sa apere chiar si in situatii singrur cu atacantul advers.Atacul dunarenilor a fost destul de activ dar ineficient,cele mai multe sanse de a marca le-a avut Juraj Zemko care nu a resuit sa fructifice numeroasele sansele avute.Ar mai fi de notat in jocul din acesta seara bataia sau inceputul de bataie din repriza a IIa dintre Catalin Berdila si Becze Tihamer.Ambii jucatori au fost potoliti de arbitri si ambii au primit pedepse de meci.Dupa 4 etape din Super Liga, Dunarea ocupa locul IV cu 4 puncte,26 goluri marcate-85 incasate.
Csm Dunarea:Radu Viorel,Tomas Porubsky-,Benadik Michal,Zemko Juraj,Ruzicka Boris,Necula Mircea,Berdila Catalin-Tanko Atilla,Vlase Valentin,Andrei Marius-Daniel,Dan Gabriel,Elekes Levente,-Glovatchi Iulian,Secuianu Felician,Mironov Vasile.In lipsa traditionalului capitan Catalin Geru astazi capitan a fost Dan Gabriel.
Urmatorul joc al Csm Dunarea este programat marti 15 februarie tot pe teren propriu cu Fenestela Brasov.