HOCHEI:Invinsi in prelungiri,Csm Dunarea-Corona Fenestela Brasov 4-5(0-2,0-1,4-1,0-1)

4

Hocheistii de la Dunarea au cedat in aceasta seara la limita meciul de pe teren propriu cu Fenestela Brasov,4-5 dupa prelungiri.Asa cum suntem obisnuiti dunarenii au inceput meciul slab,la cea de a doua pauza erau condusi cu 3-0 si l-au terminat spectaculos reusind sa intoarca scorul de la 0-4 la 4-4 si sa impinga meciul in prelungiri. Pentru Dunarea in meciul de astazi au revenit pe gheata capitanul Catalin Geru,Andrei Nutu,Istvan Veress si Eduard Hartmann,dar au lipsit Attila Tanko si Catalin Berdila.
Repriza I:2-0 pentru Fenestela.Prima parte a primei reprize este echilibrata si “linistita”,cele doua echipe presteaza un joc frunos combinativ cu situatii putine de a marca.Echilibrul se rupe in minutul 14 al reprizei cand Dan Gabriel este eliminat brasovenii profita de oportunitatea creata si inscriu primul gol al meciului.Cel de al doilea gol al reprizei este marcat de brasoveni tot pe o superioritate numercia de data aceasta cel eliminat fiind slovacul Stanislav Gavac.In prima repriza a meciului Dunarea se remarca prin ratari si eliminari,Geru rateaza de doua ori trage in portar elimimarile sunt cele de mai sus in timp ce brasovenii se remarca prin eficienta si inscriu doua goluri in poarta lui Radu Viorel.
Repriza a IIa:1-0 Brasov,”festivalul” ratarilor pentru Dunarea.In repriza a doua a meciului atacantii dunareni isi arata inca o data ineficienta ratand situatii bune de a marca.Ineficienta dunarenilor se vede inca o data in repriza a doua cand nu marcheaza in niciuna din cele 5 situatii de superioritate munerica avute,ba mai mult la una din superioritati au reusit “performata” de a primi gol.In repriza a doua cu 3-0 pe tabela antrenorii brasoveni scot portarul titular pe Patrik Polk si introduc rezerva  Rajmond Fulop,o decizie care s-a dovedit a fi neinspirata,portarul de rezerva  fiind cel care avea sa incaseze toate cele 4 goluri in repriza a IIIa.
Repriza a IIIa:4-1 Dunarea.Desi meciul era inceput de doua reprize in partea a treia “incepe si hocheiul”.Dunarenii incep sa puna probleme serioase si reusesc sa inscrie primul gol in Super Liga dupa o perioada de seceta de 104 minute,minutul 44 al jocului.Cel care marcheaza este nimeni altul decat cel mai bun marcator al echipei Juraj Zemko asistat de conationalii sai Stanislav Gavac, Eduard Hartmann.Desi sunt 4 la meciurile din Super Liga arbitrii nu vad crosa in figura primita de Zemko de la un brasovean.Dupa marcarea golului Dunarea ataca in valuri si reusesc sa inscrie inca 3 goluri.Golul de 2-4 este inscris de Levente Elekes (asistat de Catalin Geru si Andrei Nutu)in timp ce 3-4 a facut Boris Ruzicka,iar cu 20 de secunde inainte de finalul meciului egalarea nesperata este adusa de Boris Ruzicka.Dupa marcarea golului egalizator se mai joaca 20 de secunde dar nu se mai intampla nimic notabil.Inainte de repriza suplimentara minute bune de parlamentri intre arbitri despre modul de desfasurare a prelungirilor,o repriza de 10 minute sau doua reprize de 5 minute a fost dilema arbitrilor pana la urma au ales prima varianta.In prelungiri se joaca 4-4 Dunarea beneficiaza de o eliminare a unui jucator brasovean “fixeaza” echipa brasoveana in treimea proprie iar undeva in minutul 7 al reprizei pe contraatac brasovenii inscriu golul de aur.Dunarea pierde al doilea meci in prelungiri in acest sezon dupa cel cu Steaua Rangers din sezonul regulat.Infrangerea in prelungiri aduce un punct pentru Dunarea primul acumulat exclusiv din Super Liga(celelalte 4 fiind din sezonul regulat).Vineri 18 februarie Dunarea va juca la Bucuresti cu Steaua Rangers.
Csm Dunarea:Radu Viorel-Andrei Papadie,Eduard Hartmann,Valentin Vlase,Catalin Geru,Iulian Glovatchi,Michal Benadick,Andrei Marius Daniel,Dan Gabriel,Juraj Zemko,Stanislav Gavac,Boris Ruzicka,Andrei Nutu,Felician Secuianau,Vasile Mironov,Levente Elekes,Istvan Veress,Mircea Necula.