HOCHEI:Dunarea a pierdut primul meci din semifinale.Sport Club Miercurea Ciuc-Dunarea Galati 10-2(4-1,4-0,2-1)

3
Semifinalele Ligii Nationale de Hochei au debutat astazi la Miecurea Ciuc cu meciul dintre Sport Club Miercurea Ciuc si Dunarea Galati,meci castigat de ciucani cu 10-2(4-1,4-0,2-1).Asa cum suntem obisnuiti dunarenii au inceput bine meciul de astazi dar l-au terminat mai puitn bine si au cedat cu 10-2 primul meci din semifinalele LNH.Prima parte a jocului a fost inceputa bine de dunareni au atacat au pus probleme ciucanilor si au reusit sa marcheze.Ciucanii au deschis scorul in minutul 8 iar Levente Elekes ajutat de Attila Tanko si Catalin Geru a egalat in minutul 11.Pana la gol dunarenii au mai ratat cateva ocazii bune prin Catalin Geru,Levente Elekes,Eduard Hartmann si Felician Secuianu.Egalitatea rezista pe tabela doar 2 minute pentru ca ciucanii au trecut din nou in avantaj in minutul 12:19.De remarcat ca cele doua goluri marcate de Sport Club sunt marcate in superioritate numercica,ciucanii fructificand la maximum superioritatile numerice in timp ce Dunarea a beneficat si ea de 2 superioritati dar nu au reusit sa le fructifice.Pana la pauza Sport Club duce scorul la 4-1.Prima parte din repriza a doua se joaca mai mult in treimea galatenilor  iar ciucanii mai marcheaza 4 goluri.Dunarea reuseste sa echilibreze jocul nu si situatia pe tabela si se aproprie de poarta Sport Club mai periculos prin Gavac,Zemko si Hartmann.In repriza a treia Dunarea incepe sa puna mai multe probleme fundasilor ciucani Juraj Zemko targe putin pe langa poarta in minutul 5 un sut ce avea sa prevesteasca golul doi al galatenilor carte vine in minutul 7 de acelasi Juraj Zemko din pasa lui Boris Ruzicka si Eduard Hartmann,Zemko trimite pucul in vinclul portii ciucanilor.Dupa marcarea golului Dunarea are din nou sanse de a marca dar rateaza tinta prin Geru(minutul 8),Zemko (minutul 13)si Tanko(minutul 14).Sport Club nu se impaca cu idea de a pierde o repriza si forteaza inscrierea golului 9 si 10 si castiga si repriza a treia si meciul. Sport Club Miercurea Ciuc castiga primul meci din semifinalele LNH cu 10-2 iar maine de la ora 16.00 se va juca meciul doi al semifinalei in direrct la Digi Sport Plus.Chiar daca a incasat 10 goluri tanarul portar slovac  Tomas Porubsky a avut o evolutie foarte buna reusind sa pareze 44 din cele 54 de suturi venite spre poarta lui.Jocul de astazi de la Miercurea Ciuc a fost abordat de galateni cu 3 linii pe gheata intrand mai mult primele doua linii.
Csm Dunarea:Tomas Proubsky,Andrei Papadie-Eduard Hartmann,Glovatchi Iulian,Juraj Zemko,Stanislav Gavac,Boris Ruzicka-Attila Tanko,Levente Elekes,Catalin Geru,Felician Secuianu,Istvan Veress,Miecrea Necula,Vasile Mironov,Andrei Marius Daniel,Mihaita Baciu.