HOCHEI:Nervi,pumni si goluri in Csm Dunarea-Steaua Rangers 1-9(0-3,0-4,1-2)

8
Nervi intinsi la maximum,o scurta repriza pugilistica si multe goluri au fost ingredientele meciului doi din finala mica a LNH dintre Dunarea si Steaua Rangers,incheiat cu victoria stelistilor cu 9-1.Meciul a inceput echilibrat cu cele doua echipe prudente,echilibrul s-a rupt undeva prin minutul 5 cand Attila Tanko este eliminat iar la una din fazele urmatoare stelistii inscriu primul gol.Galatenii beneficiaza si ei de o superioritate numercia in prima repriza dar nu reusesc sa o fructifice.Pana la finalul primei reprize bucurestenii mai inscriu doua goluri si soarta meciului parea jucata.In repriza a doua pe langa goluri putinii spectatori prezenti la partida au avut parte si de o scurta repriza pugilistica,probabil impulsionati de succesul lui Lucian Bute din dimineata acestei zile,Michal Benadick de la Dunarea si Alexandru Munteanu de la Steaua schimba cativa pumni dupa ce Munteanu l-a izbit de mantinela pe Benadick,unul dintre arbitrii de linie incearca sa ii desparta pe cei doi pugilisti de ocazie dar nu reuseste asa usor pentru ca a alunecat pe gheata,dupa care se redreseaza si ii desparte pe cei doi “cocosi”.Cei doi jucatori au primit drept “rasplata” pentru lupta fara castigator cate o pedeapsa de meci si probail o suspendare pentru meciul trei al finalei mici.Desi conduceau cu destul de multe goluri stelistii sunt extrem de nervosi,Anton Poznic il loveste pe Andrei Nutu,arbirul Valentin Lascar ii acorda o elimiare normala de 2 minute,Poznic nervos se indreapata amenintator catre arbitru care ii acorda o noua pedeapsa de rea conduita de 10 minute,slovacul nu se potoleste in drum spre banca de pedespse loveste nervos mantinela,iar arbitrul ii acorda pedeapsa de meci.Desi este eliminat circul facut de slovac continua ,in drum spre vestiar tranteste violent usa de la banca de pedespse,mai loveste inca o data mantinela iar ca tacamul sa fie complet face si scene obscene catre spectatori.Printre altele ,boxul Bendick-Munteanu si circul facut de Poznic,Steaua castiga repriza a doua cu 4-0.In repriza a treia a meciului vine si golul de onoare al galatenilor, pe o superioritate numerica inscriu prin Atilla Tanko cand Steaua conducea cu 7-0.Pana la finalul meciului Steaua Rangers mai inscrie doua goluri,chiar trei dar unul a fost inscris imediat dupa sunetul de final al sirenei.Steaua Rangers ia o optiune serioasa pentru castigarea medaliilor de bornz in LNH,dupa 2 meciuri conduc cu 2-0 iar meciul trei se va juca pe terenul lor.Desi pare stereotip dar daca in poarta dunareana nu se afla veteranul Radu Viorel scorul era mult mult mai mare, “Vio” reusind sa opreasca o serie de suturi ce pareau a fi imposibile de aparat.In meciul de astazi la galateni a lipsit antrenorul principal Marius Trandafir ,prezent cu nationala U 18 la Brasov la Campionatul Mondial U 18, divizia a IIa ,grupa A unde indeplineste functia de antrenor secund.