HOCHEI:O noua infrangere la ZERO.Dunarea-Fenestela Brasov 0-12(0-4,0-3,0-5)

3
Aproape 100 de spectatori au infruntat firgul de afara si pe cel din PATINOAR pentru a asista la ultimul meci de pe teren propriu din Super Liga al hocheistilor de la Dunarea.In meciul de astazi Dunarea a reusit sa alinieze 3 linii de seniori din care doar doua la nivelul Super Ligii Nationale de Hochei.Brasovenii cu lectia invatata dupa acel 5-4 in prelungiri au tratat foarte serios meciul de astazi cu Dunarea desi au cam ramas si ei fara miza,dupa ce Sport Club nu a mai dorit sa joace acea ultima repriza cu Steaua si vor juca semifinala cu Steaua de pe locul 3 si au marcat cat si de unde au putut.Daca brasovenii au marcat cat si de unde au putut Dunarea s-a remarcat din nou prin ratari mule ratari. Sarabanda ratarilor a fost incununata cu sutul de penaliate ratat de Levente Elekes in minutul 16 al primei reprize.Desi in jocul de astazi au beneficiat de 5 superioritati numerice Dunarea nu a reusit sa fructifice nici una din cele 5 perioade de superioritate si nu au inscris nici un gol.In schimb brasovenii au beneficiat de 7 superiortati din care una fructificata si au inscris,desi nu prea mai aveanu nevoie.Desi pe gheata s-au aflat Zemko,Hartmann,Geru,Elekes s.a. Dunarea nu a reusit sa marcheze nici un gol portarului brasoven Patrick Polc care pe langa paradele sala la suturile lui Zemko,Geru,Hartmann si Elekes s-a remarcat la golul 7 al oaspetilor cand a reusit sa ii paseze lui Falon de undeva de langa poarta iar acesta din urma inscrie.De inscris a inscris si Dunarea un gol prin Hartmann in ultimele minute de joc dar golul a fost anulat de arbitri pe motiv ca se miscase poarta.Daca Dunarea a incasat numai 12 goluri astazi se datoreaza si portarului Radu Viorel care a reusit sa limiteze din proportiile scorului,Radu Viorel fiind si remarcatul de astazi din echipa Dunarii.Infrangerea de astazi este cea de a doua in acest sezon pentru Dunarea in care nu reuseste sa inscrie nici un gol dupa acel 0-7 de pe teren propriu cu Sport Club Miercurea Ciuc.Fenestela Brasov ramane singura echipa din Liga Natioanala de Hochei neinvinsa de Dunarea in acest sezon si ar putea ramane asa daca in finala mica Dunarea va juca cu Steaua.Dupa XI etape din Super Liga ,Dunarea este pe locul 4 cu 5 puncte,1 victorie,2 infrangeri in prelungiri(OTL),13 infrangeri,21 de goluri marcate-102 incasate.Vineri 4 martie Dunarea va juca ultimul meci din Super Liga la Bucuresti cu Steaua Rangers.Dupa Super Liga,Dunarea va juca in semifinale cu Sport Club Miercurea Ciuc dupa sistemul cel mai bun din 5 meciuri primele doua la Ciuc pe 8 si 10 martie meciul 3 la Galati pe 12 martie si daca va fi cazul meciul 4 tot la Galati pe 14 martie iar meciul 5 la Miercurea Ciuc pe 16 martie.Desi un cititor SportGalati a semnalat faptul ca in magaziile administratorului patinoarului exista panouri din sticla care sa le inlocuiasca pe cele doua deteriorate ele nu au fost montate pana acum,meciul de astazi s-a jucat cu aceleasi improvizatii de la meciul de duminica cu Sport Club.
Maine juniorii I(U 18) de la Csm Dunarea vor juca finala mica a campioantului national cu Steaua Rangers,meciul va incepe de la ora 15.00 la patinoarul “Dunarea”,asta dupa ce juniorii II(U 16) de la csm Dunarea au castigat medalia za de bronz la categoria lor,in finala mica invingand Steaua Rangers.