RUGBY:Debut cu stangul.Rcm Galati-Sportul Studentesc 7-15(0-8)

4
Rcm Galati a debutat cu stangul in editia 2011 a diviziei A dupa ce au pierdut 7-15  la pauza 0-8 pe teren propriu meciul cu Sportul Studentesc din prima etapa a diviziei A seria B.Meciul de astazi a fost foarte fragmentat cu foarte multe intreruperi din cauza accidentarilor si cu multe interventii ale medicilor.Sportul a pus primele puncte ale jocului pe tabela pe la jumatatea primei reprize cand au marcat  un eseu pe care nu au reusit sa il transforme.Galatenii incearca sa marcheze si ei un eseu dar nu reusesc se precipita in fata terenului de tinta advers si comit foarte multe greseli de manuire al balonului.Pana la pauza tot bucurestenii puncteaza prin intermediul unei lovituri de pedeapsa.
Dupa pauza galatenii intra decisi sa egaleze asalteaza terenul “studentilor” iar desele lor incercari se materializeaza in eseu pe care reusesc sa il si transforme.Dupa marcarea si transformarea  eseului galatenii au posibilitatea de a trece in avantaj,beneficiaza de o lovitura de pedeapsa pe care insa o rateaza.Finalul meciului este tensionat ambele echipe incearca lovitura decisiva,galatenii primesc un cartonas galben(la rugby jucatorul care primeste cartonas galben sta pe tusa 10 minute),in superioritate numerica”studentii” marcheaza un nou eseu pe care il si transforma.Rcm Galati pierde primul meci cu noua denumire 7-15 si asteapta meciurile viitoare pentru a castiga puncte si meciuri in divizia A seria B de rugby.Etapa viitoare sambata 9 aprilie Rcm Galati va juca la Bucuresti cu Cs Olimpia.