FUTSAL:United pierde dramatic finala.United-City’us Targu Mures 6-7(3-1,0-2,0-0,0-0,3-4)

32

Loteria penaltiurilor s-a dovedit a fi necastigatoare in aceasta seara pentru United, galatenii pierzand dupa loviturile de la 6 metri primul meci din finala ligii I de futsal. Meciul a inceput cum nu se putea mai bine pentru galateni in minutul 1 Bogdan Dima deschide scorul direct din lovitura libera. Muresenii nu stau mult pe ganduri si in minutul 7 egalaeaza dupa ce Balta rateaza incredibil din doi metri cu poarta goala.Imediat dupa egalare capitanul Bogdan Dima marcheaza din nou si duce United in avantaj 2-1.Pana la pauza cei care marcheaza sunt tot galatenii in minutul 18 Viorel Cojoc deposedeaza un adversar in propria jumatate si inscrie golul de 3-1 pentru United.Dupa pauza si cu un deficit de 2 goluri pe tabela muresenii ies de la cabine hotarati sa egaleze,preseaza puternic se posteaza in jumatatea galatenilor si in minutul 1 al reprizei la una din primele actiuni ale reprizei inscriu golul de 3-2.Muresenii ataca agresiv porta galatenilor dar Petriosr Tonita este in forma mare si aproape inchide poarta.Cu 26 de secunde inainte de final cei de la City’us gasesc o bresa in apararea galateana condusa de Tonita si cum finalele nu se termina la egalitate meciul a fost impins in prelungiri.In cele doua reprize de prelungiri nu se marcheaza se joaca la ambele porti, de notat ar fi ca in repriza a doua de prelungiri arbitrii au refuzat o lovitura de la 6 metri capitanului Bogdan Dima care a fost tinut evident in careu de un adversar.La loteria penalitiurilor primul executa Bogdan Dima care rateaza.Petrisor Tonita repara greseala capitanului si apara.Viorel Cojoc marcheaza muresenii marcheaza si ei,Marian Sotarca inscrie,Carlao(portarul muresenilor) inscrie si el,Cristian Balta rateaza si soarta meciului pare decisa.Pana la final marcheaza toti cei care au executat pentru United inscrie ultima lovitura Mihaita Bagu.Meciul doi al finalei se va juca luni 13 iunie de la ora 20.00 la Targu Mures.

United: Tonita, Dima(capitan), Cojoc, Sotarca, Balta, Grecu, Popliaca, Ivan, Balta. Antrenor: David Asandei