HANDBAL:Hc Otelul pierde,Mihaela Blaga se retrage

17
Nava amiral a handbalului feminin romanesc,Cs Oltchim Ramnicu Valcea ,a poposit pentru cateva ore in portul Galati pentru o scurta reprezentatie de handbal in fata navei de otel a handbalului galatean reprezentat de Hc Otelul.Galaticele de la Valcea au venit cu aproape toate vedetele pe care le are in componenta mai putin accidentaele Cristina Neagu si Paula Radulescu.Meciul a inceput cu o scurta festivitate de retragere din activitatea competitionala a portaritei Hc Otelul,Mihaela Blaga festivitate intrerupta de un microfon buclucas chiar in momentul in care presedintele clubului isi sustinea discursul de multumire fata de cariera Mihaelei Blaga  la Hc Otelul a incetat sa mai functioneze.Partida a fost la discretia valcenecelor mai putin in primele 20 de minute in care la inceput a condus Otelul apoi cele doua echipe s-au aflat la egalitate.Dupa minutul 20 la conducere se instaleaza Oltchim care nu mai pot si oprite pana la final.Infrangerea de astazi costa destul de mult galatencele fiind depastie in clasament de Stiinta Baia Mare,iar in postura de ocupanta locului 7 vor intalni in Cupa Romaniei echipa de pe locul 2 Universitatea Jolidon Cluj Napoca.Totusi galatencele pot reveni pe locul 6 daca vor invinge in ultima etapa Cetate Deva iar Stiinta Baia Mare va pierde la Ramnicu Valcea cu Oltchim.
Marcatoarele  Hc Otelul in meciul de astazi au fost:Alina Horjea 8 goluri,Daciana Curtean 4 goluri,Catalina Cioaric 4 goluri,Nicoleta Tudor 4 goluri,Manuele Manda 2 goluri,Paula Paval 2 goluri,Roxana Bodarlau si Nicoleta Iacob cate 1 gol.Au mai evoluat astazi pentru Hc Otelul:Claudia Nica,Delia Marginean si Carmen Gheorghe.
Evolutia scorului:minutul 3:3-1,min 8:3-4,min 13:7-7,min 19:10-10,min 24:12-11,min 30:15-18,min33:16-19,min 39:17-23,min:44:20-27,min 50:23-28,min 57:26-31,min 60: 26-32.