HANDBAL:Hc Otelul s-a calificat in semifinalele cupei

4
Hc Otelul a invins astazi la Bacau in sferturile Cupei Romaniei,vicecampioanele de la U Jolidon Cluj Napoca cu 32-28 si s-a calificat in semifinalele competitiei.Jocul de astazi cu studentele clujence a fost echilibrat ambele echipe alternandu-se la conducere.Otelarele au condus primele pana in minutul 18 cand vicecampioanele au egalat si au trecut in avantaj 9-8.Otelarele revin in joc ioar in minutul 27 Nicoleta Tudor inscrie golul 13 al echipei sale si restabileste egalitatea,desi Hc Otelul era in inferioritate numerica.Pe finalul reprizei in minutul 29:40 cea mai buna marcatoare a meciului Alina Horjea inscrie din 7 metri si Hc Otelul intra l;a cabine in avantaj 15-14.Partea a doua a meciului a fost a “otelarelor” care au condus pe toata durata reprizei,in minutul 36 Hc Otelul se distanteaza la 3 goluri (20-17),in minutul 44 “otelarele” maresc diferenta la 4 goluri 22-18 iar in minutul 50 ecartul se mareste la 5 goluri 25-20.Pe final de meci Ionica Munteanu are cateva interventii decisive printre care si o aruncare de la 7 m si Hc Otelul furnizeaza cea de a doua surpriza a competitiei eliminand vicecampioanele.Marcatoarele Hc Otelul in meciul de astazi au fost:Alina Horjea 16 goluri,Catalina Cioaric 4 goluri,Daciana Curtean 2 goluri,Roxana Bodarlau 2 goluri,Nicoleta Tudor 2 goluri si Paula Paval 2 goluri.In semifinale otelarele se vor duela cu rivalele de peste Siret in derby-ul “Dunariide Jos”,Hc Dunrea Braila maine de la ora 18.00 in direct la DigiSport.
Evolutia scorului:minutul 5:2-0,minutul 10:4-4,minutul 15:7-6,minutul 20:10-9,minutul 25:12-11,minutul 30:15-14,minutul 35:18-16,minutul 40:21-18,minutul 45:23-20,minutul 50:25-20,minutul 55:29-26,minutul 60:32-28.