VOLEI:Simpla formalitate.Csu Galati-Csm Focsani 3-0(25-7,25-19,25-21)

3

Inca de pe vremea marii echipe Metal Galati duelurile voleibalistice dintre Galati si Focsani erau simple formalitati pentru echipa galateana.Nici astazi echipa galateana nu a intimpinat dificultati cu echipa focsaniului ,Csu Galati impunandu-se cu 3-0 (25-7,25-19,25-21) in putin peste o ora de joc.Cu victoria de astazi Csu Galati este ca si promovata in divizia A1 de volei feminin.Meciul de astazi cu Csm Focsani a fost un antrenament cu public pentru galatence pentru duelurile care vor veni din toamna cu echipele din divizia A1.Echipa din Focsani a oferit o replica palida,lotul deplasat de clubul vrancean la turneu fiind format din 9 jucatoare,fara antrenor
Setul I:Primul act al meciului a fost total la discretia galatencelor care s-au distrat cu adversarele.Evolutia scorului:3-0,5-2,10-3,15-4,18-5,19-7,25-7.
Setul II:Cel de al doilea set al meciului a fost  echilibrat Csm Focsani a reusit sa ajunga pan ala punctul 19.Setul a inceput echilibrat pana la 5-5 cand a inceput desprinderea galatencleor.Evolutia scorului:3-1,3-3,5-5,8-6,9-7,11-9,13-11,16-12,20-12,22-13,23-15,13-19,25-19.
Setul III:Setul trei a inceput la fel cu un scurt echilibru si la fel ca in setul doi a venit desprinderea galatencelor.Evolutia scorului:1-1,2-2,3-3,8-3,9-5,10-8,13-9,16-9,17-10,17-12,21-12,25-21.
Csu Galati:Andrea Niculcea,(Ioana Stefu)Adriana Dumitru,Ana Maria Berdila,Irina
Enciu,Mihaela Taskiran,Georgiana Angheluta,Mirela
Bobaru-libero.Antrenor:Ileana Berdila

Maine de la ora 13.00 Csu Galati va sustine ultimul meci din turneu cu CET Govora Ramnicu Valcea,in proprotie de 99% galatencele sunt promovate in divizia A1 inaintea jocului de maine cu CET Govora Ramnicu Valcea .In primul meci al zilei de astazi Csu Arges Volei Pitesti a trecut de CET Govora Ramnicu Valcea cu 3-0 iar maine de la ora 11.00 argesencele pot reveni in prima liga daca vor invinge modesta Csm Focsani.