FUTSAL:Prea mici pentru un razboi asa mare.City’us Targu Mures-United 8-2 (7-2)

3
Fotbalistii de la United au pierdut in acesta seara la Targu Mures meciul doi din finala ligii I de futsal 2-7 (la pauza 2-7) cu City’us Targu Mures  dupa ce pierdusera si primul meci din finala cel de la Galati. Spre deosebire de primul meci al finalei astazi galatenii au fost prea mici pentru un razboi asa mare cum este titlul de campion in liga I de futsal. Finala de astzi a inceput cum nu se puitea mai bine pentru galateni care in minutul 3 au deschis scorul prin Marian Sotarca, servit de Mihaita Bagu. In minutul 5 Mihaita Bagu este aproape de a dubla avantajul, recupereaza o minge la centrul terenului ajunge singur cu portarul advers (Carlao) care iese in intampinare si respinge. In minutul 7 incepe declinul pentru galateni City’us egaleaza si se instaleaza la conducerea jocului.Muresenii marcheaza gol dupa gol ,unul din lovitura de la 6 m dupa un hent in suprafata de pedeapsa comis de Daniel Plesu.Intre cele 7 goluri ale muresenilor galatenii irosesc destule sanse de a marca prin Bogdan Dima(minutul 8),Marian Sotarca (minutul 11),aceiasi Dima si Sotarca dupa o lovitura libera executata de Dima care nu trage in forta asa cum suntem obisnuiti ci paseaza la Sotarca care trage peste.In ultimul minut al primei reprize galatenii beneficiaza de o lovitura libera executa si transforma prin zid si printre picioarele lui Carlao,Bogdan Dima.La pauza se intra cu 7-2 pentru City’us si soarata campionatului era jucata.Repriza a doua se joaca pentru ca trebuie jucata United incearca sa marcheze gol sau goluri dar nu reuseste chiar si cu un om in plus pe faza de atac in care Viorel Cojoc il inlocuieste pe Petrisor Tonita pentru a crea superioritate.Cei care marcheaza sunt tot muresenii care inscriu ultimul gol al meciului si al finalei in ultimul minut de joc.Chiar daca au pierdut astazi galatenii merita aprecieri si felicitari (si nu numai )pentru performanta realizata acea de a deveni vicecampionii Romaniei. CINSTE LOR, CINSTE VICECAMPIONILOR.

Cele doua echipe se vor intalni in aceiasi locatie luni 20 iunie de la ora 20.00 in cea de a doua finala a sezonului cea a Cupei Romaniei, in direct la Digi Sport 1.

United :Tonita, Dima(capitan), Cojoc, Sotarca, Balta, Grecu, Popliaca, Ivan. Antrenor:David Asandei.