FUTSAL:Vicecampionii au pierdut finala Cupei.City’us Targu Mures-United 8-3(3-1)

2
Vicecampionii Romaniei,United Galati a pierdut in acesta seara finala Cupei Romaniei 3-8 cu City’us Targu Mures.Desi scorul este asemanator cu cel din finala ligii I vicecampionii au fost aproape de surpriza astazi iar daca pe finalul reprizei secunde nu faceau doua gafe imense ar fi putut spera la mai multe de la aceasta finala.Meciul a fost inceput  de David Asandei fara Marian Sotarca (cu ceva probleme de sanatate) in prima linie,locul sau printre “titulari” fiind luat de  Marius Grecu.Finala a inceput practic de la 0-1 pentru ca muresenii au deschis scorul in minutul 1 si 10 secunde.Prima repriza s-a jucat mai mult in terenul galatenilor,care incercau sa puna in pericol poarta muresenilor pe contraatac.Prima sansa e a marca a galatenilor a venit in minutul 5 cand capitanul Bogdan Dima executa o lovitura libera dar in portarul advers.In minutul 9 al meciului isi face aparitia pe teren si internationalul Marian Sotarca care si-a demonstrat clasa doua minute mai tarziu cand a egalat situatia dupa un sut de la 7 metri din pasa lui Mihaita Bagu.Dupa marcarea golului egalizator galtenii au sansa de a trece in avantaj in minutul 15 Mihaita Bagu suteaza in portarul advers.Daca United nu a reusit sa marcheze golul de 2-1 au marcat muresenii si inca de doua ori in acelasi minut si la pauza s-a intrat cu scorul 3-1 pentru City’us Targu Mures.In repriza a doua se joaca si in terenul muresenilor nu numai al galatenilor,in minutul 24 Catalin Ivan il incearca si el pe Carlao(portarul muresenilor) dar acesta nu greseste.La faza imediat urmatoare ratarii lui Catalin Ivan,City’us Targu Mures majoreaza diferenta la 4-1.In minutul 27 pe fondul dominarii galatenilor Catalin Ivan insrie golul de 4-2 din pasa lui Marius Grecu.Trei minute mai tarziu Viorel Cojoc inscrie pentru 4-3 si United se apropie la doar un singur gol de City’us.Dupa ratarea lui Sotarca a venit golul de 5-3 al muresenilor.Unul din momentele psihologice importante ale finalei a fost in minutul 33 cand Marian Sotarca rateaza de putin egalarea.Pe final de meci in urma unui time-out United incaerca sa creeze superioritate pe faza de atac Petrisor Tonita iesei din poarta iar locul sau urmand sa fie luat de Viorel Cojoc,tactica ce avea sa se dovedeasca falimentara,la prima  faza fara Tonita in poarta United primeste gol,Dima repune de la margine spre Sotarca acestia nu se inteleg mingea este interceptata de un jucator advers care marcheaza pentru 6-3.A doua gafa se produce cateva secunde mai tarziu o mingie pierduta in jumatatea adversa,interceptata de un adversar care o trimite spre poarta portarul de conjuctura Viorel Cojoc ajunge tarziu si nu mai poate face nimic 7-3.Ultimul gol al meciului a fost marcat in ultimele secunde de joc el fiind incasat de portarul de rezerva Florin Damian.United pierde si al doilea trofeu al sezonului dar performata este ca s-a ajuns aici.CINSTE SI ONOARE FINALISTILOR. United poate avea sansa revansei in fata celor de la City’us in Super Cupa Romaniei ,trofeu detinut tot de City’us Targu Mures dar de data aceasta Super Cupa se va juca pe teren neutru (daca cei de la FRF vor hotari sa se dipsute Super Cupa dupa ce City’us a castigat si liga I si Cupa Romaniei).
Ei sunt vicecampionii Romaniei si finalistii Cupei Romaniei:Alexandru Tanasila,Petrisor Tonita si Florin Damian (portari),Daniel Plesu,Iulian Hegedeus,Daniel Popleaca,Viorel Cojoc,Cristian Balta,Catalin Ivan,Dumitrel Danaila,Bogdan Dima (capitan),Mihaita Bagu,Andrei Apostol,Marius Grecu,Marian Sotarca,David Asandei (antrenor),Toader Stefu (presedinte).