FOTBAL:Victoria luii “Tase”.Fcm Dunarea-Fc Botosaani 2-0 (0-0)

7
Fcm Dunarea s-a impus cu 2-0 in fata celor de la Fc Botosani,astazi in ultimul meci din etapa a IVa a seriei I din liga a IIa.Prima parte a meciului a fost slaba fara mari ocazii de a marca,dar cu faze controversate.Prima in minutul 22 cand botosanenul Chisu scapat spre poarta galatenilor este deposedat de tanarul portar Nicusor Mastacan iesti undeva la 16 metri.Dupa ce a pierdut mingea botosaneanul a plonjat si a creut fault,arbitrul nu a acordat nimic.Cea de a doua faza controversata a primei reprize s-a petrecut in minutul 32 cand capitanul botosanenilor Acsinte pune pe la spate talpa pe gamba lui Brladeanu, o intarre foarte dura care nu a fost taxata de arbitru.In repriza  a doua se contureaza si “victoria lui Tase”,care muta inspirat prima data in minutul 46 cand il inlocuieste pe Velescu cu Radu Chelaru iar nou intartul inscrie in minutul 56 cu capul dupa o centrare de pe partea dreapta.Cea de a doua mutare inspirata a antrenorului Viorel Tanase se produce in minutul 70 cand Barladeanu lasa locul ex-otelarului Cosmin Garleanu care 7 minute mai tarziu inscrie pentru 2-0,la faza premergatoare golului Vali Munteanu a driblat cam tot ce a prins prin preaja careului advers.Cu victoria de astazi Fcm Dunarea acumuleaza 6 puncte si urca pana pe locul 9.Etapa viitoare 17 septembrie de la ora 11.00 Fcm Dunarea va juca la Branesti cu fosta prim divizionara Victoria.Fcm Dunarea:Mastacan-Cristescu,Velescu(46 Chelaru),Marin,Popescu-Bostan,S.Cucu,Avram(31 Cioinac),Barladeanu(70 Garleanu )-V.Munteanu,I.Enache.Antrenor:Viorel Tanase