HOCHEI:Victorie pe gheata de acasa.Csm Dunarea-Sport Club II Miercurea Ciuc 8-5 (2-3,2-1,4-1)

4

Desi a fost primul meci de hochei in Galati dupa aproape jumatate de an,putin peste 200 de spectatori au ales sa infrunte frigul din patinoar si sa asiste la debutul pe gheta de acasa in acest sezon a hocheistilor de la Dunarea,printre cauzele lipsei spectatorlior de la patinoar ar fi slaba mediatizare a jocurilor,conditiile vitrege din patinoar s.a.Pentru acest nou sezon organizatorii meciurilor au pregatit o “surpriza” spectatorilor,nu este vorba despre editarea unui program de meci sau materiale promotionale pentru fani s.a. ci pretul biletelor a fost marit de la 4 lei cat era sezonul trecut la 6 lei ca tot era patinoarul plin meci de meci.Jocul cu echipa secunda a campionilor a fost echilibrat in primele doua reprize ,la a doau pauza scorul era 4-4,dar experienta si valoarea superioara a galatenilor si-a spus cuvantul in repriza a treia.Ciucanii au deschis scorul in minutul 5:04  prin fostul galatean Levente Elekes ,egalarea a venit in minutul 9:04 prin Juraj Zemko (Attila Tanko,Ruzicka Zoltan),Dunarea trece in avantaj prin succesorul lui Elekes la Galati,Attila Kanya cel putin in ceea ce priveste tricoul de joc acelasi 55 cu acelasi nume Gheorghe,iar pana la finalul reprizei ciucani mai marcheaza de doua ori.In partea a doua Dunarea egaleaza prin aparitia de ultiam ora Martin Baron (Mircea Necula)si trece in avantaj prin Juraj Zemko iar pe finalul reprizei ciucanii egaleaza situatia pe tabela de marcaj.repriza a treia este inceputa in forta de galateni care isi asigura victoria prin doua goluri intr-un singur minut,in minutul 3:28 Zoltan Ruzika (Stanislav Gavac,Juraj Zemko) inscrie pentru 5-4 iar cateva zeci de secunde mai tarziu minutul 3:56,Andrei Nutu inscrie pentru 6-4.Cu victoria asigurata galatenii joaca si pentru publicul inghetat din tribune si Juraj Zemko (Michal Benadik ,Attila Tanko) reuseste dubla.Ciucanii vor sa aiba ultimul cuvant si inchid tabela in minutul 17.05 prin Daniel Tranca.Maine de la ora 11.00 cele doua echipe vor sustine jocul doi pretul unui bilet de intrare la meci este de 6 lei.