HANDBAL:Pas mic spre turul IV.Hc Otelul-Hc Metalurg Skopje 30-25 (14-13)

7

Handbalistele de la Otelul au facut un pas mic spre turul IV al Cupei Cupelor dupa ce au invins astazi cu 30-25 Metalurg Skopje.Spre deosebire de meciurile din LNH sala “Siderurgistul” s-a umplut astazi publicul galatean punand si el umarul la victoria muncita a otelarelor de astazi.Prima repriza a jocului a fost echilibrata Hc Otelul a condus prima (min 5 2-1 ,macedonencele au egalat,dupa care au trecut la conducere (min 10 ,4-5),se distanteaza usor (min 20,8-10),antrenoarea Alexandrina Soare sesiseaza forma mai slaba a portarului Ionica Munteanu pe care o inlocuieste cu Cristina Bobeica miscare ce avea sa se dovedeasca inspirata,Bobeica resuind sa inchida poarta galateana si alaturi de golurile magnificelor Alina Horjea (6 goluri in prima repriza) si Diana Drutu (4 goluri in prima repriza) resusesc sa egaleze (min 25, 12-12) si apoi cu 30 de secunde inainte de final sa preia conducerea pe tabela prin golul marcat de Manuela Manda.

Partea a doua a jocului se joaca pe alte coordonate cu Hc Otelul mereu la conducere si cu aceiasi magnifica Alina Horjea marcatoare.Otelarele incep repriza a doua in forta incearca sa isi apropie mai intai vicotira in acest joc (min 40,18-17,min 45 ,22-18) iar apoi trag din greu pentru a se distanta la cat mai multe goluri care se pot dovedi decisive in economia calificarii (min 50,24-20).In minutul 57, Hc Otelul conducea cu un avans linistitior in ceea ce priveste calificarea 30-23 dar Metalurg Skopje scapa pe contraatac ,Daciana Curtean inceraca sa opreasca tentativa de a marca a macedonencelor si trage evident de tricou o jucatoare si este eliminata 2 minute.La faza imediat urmatoare Metalurg marcheaza si reduce din diferenta.Ultimul minut Otelul il joaca in dubla inferioritate Alina Horjea este eliminata si ea 2 minute,Metalurg marcheaza din nou,ultimul minut de joc este fragmentat de faulturile repetae ale macedonencelor la “bratul de fier” Diana Drutu care incearca sa inscrie un ultim gol care ar putea fi decisiv pentru calificarea in turul IV.Sambata viitoare la Skopje Hc Otelul poate face pasul mare spre calificarea in turul IV al Cupei Cupelor.

Hc Otelul:Ionica Munteanu,Cristina Bobeica 11 interventii,Alina Horjea 16 goluri !,Diana Drutu 6 goluri,Daciana Curtean 4 goluri,Manuela Manda 2 goluri,Catalina Cioaric si Paula Paval 1.